İç kulak anomalisi olan pediatrik koklear implant kullanıcılarında duyusal işlemlemenin değerlendirilmesi
Evaluation of sensory processing in pediatric cochlear implant users with inner ear malformation
  1. Tez No: 266779
  2. Yazar: MERVE ÖZBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Konjenital işitme kayıplı çocuklarda çok sayıda problemin bir arada görülme olasılığı artar. Bu problemlerin sıklığı ve şiddeti işitme kaybının etyolojisine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Embriyolojik ve gelişimsel duraklamalara bağlı olarak sınıflandırılan iç kulak yapısal anomalileri genetik sensörinöral işitme kaybı nedenlerinden birisidir. Bu çalışma ile koklear implant (Kİ) kullanan iç kulak anomalisi olmayan (Grup I) ve iç kulak anomalisi olan (Grup II) çocukların denge ve duyu bütünlüğü bozuklukları değerlendirilerek, karşılaştırılması hedeflenmiştir. Her grupta 20 çocuk olmak üzere, 5-12 yaş arasında Kİ kullanıcısı 40 çocuğun Kİ'lı işitme eşikleri belirlenmiş, Bilgisayarlı Dinamik Postürografi (BDP) ve Ayres, Güney Kaliforniya Duyu Bütünlüğü Testleri yapılmıştır. Çocuğun yakınına Duyu Profili Anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The probability of observing a number of problems simultaneously within children having congenital hearing loss, increases.Incidence and severity of these problems may vary depending on etiology of the hearing loss. Inner ear malformations, which are classified based on embriological and developmental arrests, are among the reasons of genetic sensorineural hearing loss. The aim of this study is to evalute and compare balance and sensory integration dysfunction of children, who use cochlear implant, with (Group II) and without (Group I) inner ear malformations. Assigning 20 children in each group between the ages of 5-12, 40 cochlear implant user children?s hearing thresholdw were determined. Computerized Dynamic Posturography and Ayres Southern California Sensory Integration Tests were conducted. Sensory Profile Questionnaire was applied to child?s parent.