Anadolu'da M.Ö.II.binde hayvan biçimli libasyon kapları
- Tez No: 26679
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUBA ÖKSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Erken dönemlerde nadir olarak karşımıza çıkan hayvan biçimli libasyon kapları, M.Ö.II.binin başlarından itiba¬ ren büyük bir yoğunluk kazanırlar. Sonlarına doğru ise a- zalırlar. Hayvan başı, protom ve tekne biçimindeki kaplar ise ilk defa M.Ö.II.binin başlarında görülürler. Bu çalışmada M.Ö.II.binde Anadolu'da ele geçen BIBRU/ ritonlarının filolojik anlamı, teknik ve işlevsel özellik¬ leri, yapılış amacı, hangi malzemelerden yapıldığı, içine neler konulduğu, kullanım biçimi, üzerlerinde yeralan mo¬ tifler, ritonlara dayanarak hangi hayvanın, hangi tanrı yada tanrıların kutsal hayvanı olduğu gibi sorulara yanıt- / lar bulunmaya çalışılmıştır. Hitit yazılı belgeleri dikka¬ te alınarak incelenmiştir. Sonuçta incelenmiş olan BIBRU/ritonların libasyon kapları arasında önemli bir yeri olduğu, mabetlerin demir¬ başları arasında bulunduğu, hatta riton bayramı olarak kutlamalar yapıldığı, hangi tanrıya sunu yapılacaksa o tanrının kutsal hayvanı biçiminde yapılmış ritonla libas¬ yon yapıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Libation vessels vhich comes across us rarely at the early periods. Increases in numbers at the beginning of the II. thousand B.C. but gets less and less towards the end. Animal head protom and boats-style rhytons can be se- en at the beginning of II. thosand B.C. för the first ti¬ me. At these studies it has been tried to find out ans- wers to the guestions of the philologic meaning of the BIBRU/rhytons which are found in Anatolia in II. thousand B.C., their technical specialities, utilization speciali- ties what were made of what they used to put in them uti¬ lization style, the motifs on them to find out which on is belong to vhich god ör gods by lokking at the rhytons. They have been examined carefully acoording to the Hittite tablets. As the result in has been understood by examing those BIBRU. Rhytons that they had important place in libations vessels. They were main things in the temples. There were celebrations as riton's day. Rhytons made like the gods animals who were going to presented libations.