Resimde alegori
- Tez No: 26678
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Resimde alegori konusunun temel alındığı bu raporda, bir anlatım biçimi ve imge yaratıcısı olan alegorinin ortaçağdan postmodern sanata kadar olan serüveninde sanatçılar tarafından ele almış biçimleri incelenerek hem kavramsal hem de kuramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Avrupa ve Amerika sanatında kullanılan alegori Türk sanatçıları tarafından da kullanılmıştır. Destanlar, masallar, Divan ve Tasavvuf Edebiyatı, Çağdaş Türk Resminde çeşitli alegori örneklerine rastlamak olasıdır. Bu çalışmada özellikle resim örnekleri üzerinde durulmuştur. Kuramsal perspektifle alegoriye yaklaşırken yazınsal alegori kuram ve bilgisinden de yararlanılmıştır. Raporun amaçlarından biri alegorinin irdelenmesiyken diğer önemli amacıysa çalışmada yer alan resimlere alegori bilgisi ışığında yaklaşması ve değerlendirmesidir. Raporda fotoğrafları verilmiş olan çalışmaların çoğunda metafor, sembol ve alegorinin temel ölçütleri olan doğaüstü objeler ve gizem kullanılmıştır. Yalnızca alegorik resimler yaratma yapay bir amaç olacağından spontan bir biçimde gelişen resim yapma sürecinde sanatçı alegori bilgisinden ve alegorik resimlerden yararlanma yöntemini seçmiştir. Çalışma sırasında yapılan resimlerde desen, suluboya, lavi ve yağlıboya, tekniği kullanılmıştır. Tual öncesi küçük resimler notlar alınmış, bir düşüncenin oluşum aşamaları görselleştirilmiştir. Alegori bilgisi perspektifinde özgün bir resimsel dil yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use allegory in painting has been taken as a subject matter in this report. Allegory, which is a way of expression and a way to produce images, has been studied both conceptionally and theoretically in its adventure from the middle ages up to the postmodern period together with the ways by which it has been handled by the artist. Allegory has been used by Turkish artist as well as the European and the American ones. It is possible to find several examples of allegory in tales, epics and in some different traditions of Turkish literature such as“Divan Poetry”and“Tasavvuf Poetry”as well as in the contemporary Turkish literature. This study particularly deals with the examples of the allegoric expression in painting. While trying to approach allegory from a theoretical point of view, the literary terminology of allegory has been also used.