Altmışbeş yaş ve üstü popülasyonda inflamasyon ile arteryel sertliğin ilişkisi
The relationship between arterial stiffness and inflammation in patients over sixty-five years old
  1. Tez No: 266821
  2. Yazar: SADIK ÇAYAN MULAMAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİM KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Kardiyoloji, Geriatrics, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Ateroskleroz tüm dünyada ve ülkemizde önemli mortalite ve morbidite nedeni olarak kabul edilmektedir. Aterosklerozun erken evrede saptanması önleyici tedavinin planlanması açısından önemlidir. Ateroskleroz inflamasyonla seyreden kronik bir süreçtir ve arteriyel sertlik aterosklerozun önemli bir göstergesidir. İnflamasyonun önemli bir belirteci olan C-reaktif protein (CRP)'in aterosklerozun ve arteriyel sertliğin ön görücü parametresi olarak kullanılması pratik kullanım açısından birçok kolaylık sağlayacaktır. CRP ile arteriyel sertlik arasındaki ilişki daha önce birçok çalışmayla bildirilmiş olmakla birlikte CRP'nin arteriyel sertlik ve aterosklerozun bir göstergesi olarak yaygın olarak kullanılmasının değeri ve yeri halen bilinmemektedir. Bu çalışmada CRP yüksekliği ile arteriyel sertlik göstergesi olarak kabul edilen Pulse Wave Velocity (PWV) karşılaştırılarak; inflamasyon ile ateroskleroz arasındaki ilişki araştırılmıştır.Gereç Yöntem ve Bulgular: Yaşlılarda sağlık taraması adı altında Ankara Mamak bölgesinde 55 yaş ve üstü 966 kişi çalışmada değerlendirildi. Katılımcıların ortalama yaşı 70.2± 6.4 idi. Katılımcılar hipertansiyon, diyabetes mellitus ve hiperlipidemi varlığı açısından sorgulandı. Ayrıntılı fiizk muayeneleri yapıldı. Serum CRP ve diğer biyokimyasal parametre düzeyleri ölçüldü. Pulse Wave Velocity(PWV) ölçümleri yapıldı. PWV ile CRP arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The relationship between arterial stiffness and inflammation in patients over sixty-five years oldBackground: Atherosclerosis is a significant cause of morbidity and mortality in Turkey as it is throughout the world. Detection of this condition in its early stages is vital in planning preventive measures. It is a chronic inflammatory process in which arterial stiffness is an important marker. C-reactive protein (CRP), an important marker of inflammation, may be used as a helpful clinical marker in predicting ahterosclerosis and arterial stiffness. The relation between CRP level and arterial stiffness has been studied in several previous studies, but the value of its widespread use as a clinical marker of arterial stiffness and atherosclerosis is still unknown. The correlation between inflammation and atherosclerosis is studied here by comparing CRP levels with pulse wave velocity (PWV) measurements, a marker of arterial stiffness.Methods and Results: Nine hundred sixty six individuals over 55 years of age were evaluated in a health screening study in Ankara. The mean age was 70.2 ± 6.4. Subjects were screened for the presence of hypertension, diabetes mellitus and hyperlipidemia. Detailed physical examination was performed. Serum levels of CRP and some other biochemical markers were measured. Pulse wave velocity (PWV) measurements were performed. The relationship between CRP and PWV was evaluated with Pearson?s correlation analysis.