Mesane kanseri prognozunda P53 boyanmasının değeri
P53 staining in the prognosis of bladder cancer
- Tez No: 48011
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ALKİBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalına 1985 ile 1994 yılları arasında başvuran mesane tümörlü 39 olgu ve bu olgulardan elde edilen 44 patoloji materyalinde D07 monoklonal antikoru ile mutant p53 boyanması araştırılmıştır. Olgularda yaş, cins, sigara öyküsü, tümör şekli ve sayısı, histopatolojik özelliklerden grade, kas tabakası invazyonu, komşu epitel değişiklikleri, vasküler invazyon, nekroz özellikleri ile mutant p53 boyanması arasındaki ilişkisi değerlendirilmiştir. Mutant p53 pozitifliği 44 patoloji materyalinin 8 ( % 18,18 )' inde saptanmıştır. p53 pozitifliği ile yaş, tümör sayısı ve tümör şekli arasında anlamlı ilişki bulunamazken, p53 pozitifliğinin erkeklerde istatistiki olarak daha fazla olduğu görülmüştür. Histopatolojik kriterler ile p53 pozitifliği arasındaki ilişkiye bakıldığında p53 pozitifliği ile grade, kas invazyonu, vasküler invazyon ve nekroz arasında anlamlı ilişki saptanırken komşu epitel değişikliği ile arasında ilişki bulunamamıştır. Histopatolojik kriterlerin de birbirleri ile korele olduğu gözlenmiştir. Mutant p53 pozitifliğinin diğer klasik histopatolojik kriterlere eşdeğer olduğu ve hatta grade' in daha değerli olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda sonuç olarak ; parafin bloklarda immünhistokimyasal yöntemlerle belirlenen p53 pozitifliğinin klasik prognostik faktörlere bir üstünlüğünün olmadığı bulunmuştur. p53 pozitifliğinin mesane kanserindeki yerinin belirlenmesi için daha geniş ve prospektif çalışmalara gereksinim olduğu fikrine varılmıştır. 34
Özet (Çeviri)
P53 STAINING IN THE PROGNOSIS OF BLADDER CANCER SUMMARY In this study 44 pathologic specimens of 39 bladder cancer patients were analyzed immunhistochemically with D07 monoclonal antibody to detect over- expression of mutant p53 gene. The findings were interpreted by correlating with patient age, sex, cigarette smoking, number and macroscopic appearance of tumor.histological tumor grade, muscular invasion, vascular invasion, necrosis and adjacent epithelial changes. Mutant p53 gene was over-expressed in 8 (18,18 %) of specimens. There was no statistical significance between p53 overexpression and age, cigarette smoking, macroscopic appearance and number of tumor. Statistically significant correlation with grade, muscular invasion, vascular invasion, necrosis and sex was found with p53 overexpression. Histopathological grade was also significantly associated with these criteria and is likely to remain as the most useful aid to management decision in bladder cancer. In conclusion ; positive p53 staining has no superior value to other prognostic factors of bladder cancer. It seems that to determine the exact place of mutant p53 gene in bladder cancer more clinical trials are needed. 35