Mesane kanseri olan hastaların serumunda intersellüler adezyon molekülü-1'in potansiyel değeri
The potential value of intercellular adhesion molecule-1 in the serum of patients with bladder cancer
- Tez No: 778788
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Mesane kanseri olan hastaların serumunda intersellüler adezyon molekülü-1'in potansiyel değeri, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üroloji Uzmanlık Tezi, Ankara, 2001. İntersellüler adezyon molekülü-1'in tümörlerin progresyon ve metastazındaki rolü birçok yayında belirtilmiştir. Bu çalışmada mesane kanserinin evrelendirilmesinde ve patolojik davranışının belirlenmesinde hastaların serumundaki intersellüler adzyon molekülü-1'in potansiyel değeri araştırılmıştır. Mesane transizyonel hücreli karsinomu tanısı koyulan 32 hasta (yaş ort. 64,1±7,2) ve kontrol grubu olarak 1O sağlıklı erişkin (yaş ort. 64,0±5,5) bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların açlık serum örnekleri ameliyattan önceki gün aynı saatte alınmıştır. Pre-operatif slCAM-1 seviyesi tümör ve kontrol gruplarında sırasıyla 45,8±14,2 ng/ml ve 27,9±8,0 ng/ml olarak bulunmuştur ve aradaki fark istastistiksel olarak anlamlıdır (p=0,00). invaziv tümör grubu (13 hasta) ve yüzeye! tümör grubunda (19 hasta) serum slCAM-1 seviyesi açısından bir fark bulunmamıştır (invaziv grupta 45,8±14,6 ng/ml ve yüzeye! grupta 45,9±14,4 ng/ml; p=0,939). Grade 111 ve iV tümör gruplarındaki slCAM-1 seviyesi grade I ve il tümör gruplarındaki slCAM-1 seviyesinden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (sırasıyla 52,6±13,6 ng/ml ve 41,2±13,0 ng/ml; p=0,023). 3 cm'den büyük ve 3 cm'den küçük tümörlerde serum slCAM-1 seviyeleri sırasıyla 49,2±17,2 ng/ml ve 42,5±1O ng/ml olarak bulunmuştur ve fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0,141). Bu çalışmada serum slCAM-1 seviyesi tümör varlığı ve grade'i ile ilişkili bulunmuştur. ICAM-1'in mesane kanserindeki rolünün tam olarak anlaşılması için daha geniş serilerde yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The potential value of intercellular adhesion molecule-1 in the serum of patients with bladder cancer, Türkiye Yüksek İhtisas Hospital, Thesis in Urology, Ankara, 2001. The potential value of serum levels of intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1) in the staging and pathological nature of bladder cancer has been investigated in this study. A total of 32 patients (mean age 64,1±7,2) having transitional cell carcinoma of the bladder and 1O control patients (mean age 64,0±5,5) have been enrolled in the study. The serum samples of the patients were obtained on the day before surgery, at the same hour of the day. The pre-operative slCAM-1 levels were found to be 45,8±14,2 ng/ml and 27,9±8,0 ng/ml in the tumor group and the control group respectively, which is significantly higher. (p=0,00) The ICAM-1 levels were not different in the invasive tumor group (13 patients) and the superficial tumor group.(19 patients) (45,8±14,6 ng/ml in the invasive group and 45,9±14,4 ng/ml in the superficial tumor group; p=0,939) The serum levels of ICAM-1 was significantly higher in Grade 111 and iV tumors than Grade I and il tumors(52,6±13,6 ng/ml and 41,2±13,0 ng/ml respectively; p=0,023) The mean serum slCAM-1 levels in tumours greater than 3 cm and less than 3 cm were found to be 49,2±17,2 ng/ml and 42,5±10,0 ng/ml respectively which is statistically insignificant (p=O,141). in this study, serum ICAM-1 levels have been found' to be related to tumor presence and grade. Larger series are needed far the thorough understanding of the role of ICAM-1 in bladder cancer.