Supraspinatus yırtığı modelinde intramuskuler botulinum toksin a nın iyileşme üzerine etkileri
The effect of intramusculer botulinum toxin a in rotator cuff injury model
- Tez No: 266827
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ADIYAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada intramusküler uygulanan botulinum toxin A nın analjezik ve paralitik özelliklerinin rotator manşet yırtıklarında etkisini incelemek amacıyla supraspinatus yırtığı oluşturulan ve tamir edilen rat modellerinde doku iyileşmesi ve koşu performansları değerlendirilmiştir.Çalışmada 10 arlı üç guruba ayrılacak şekilde 30 adet erkek wistar rat kullanılmıştır. 1.grup(grup K) kontrol grubu olarak düşünülmüş ve herhangi bir cerrahi işlem uygulanmamıştır. 2. gruba (grup B) tek taraf omuzlarına supraspinatus tendonu insersiyosuna yakın bölgeden cerrahi bistüri yardımıyla transvers yırtık oluşturulmuş ve takiben k teli yardımı ile humerusa transvers bir delik açılarak cerrahi dikiş yardımıyla tamiri sonrası hemen tamir edilen bölge etrafına intramusküler olarak botox enjeksiyonu (BTX-A, 9U/kg) yapılmıştır.3.gruptaki (grup C) ratlara ise tek taraf omuzlarına tendon tamiri yapılmış ancak botox enjeksiyonu yapılmamıştır. Her 3 grupta ratlar serbest harekete bırakılmıştır.3.ayın sonunda bilgisayar üzerinden hız, eğim ve uyaranın ayarlanabildiği dörtlü motorize monitörize koşu bantlarında egzersiz protkolü uygulanmıştır.Bu protokole göre her 3 gruptaki 30 rat 5 günlük adaptasyon koşusu ve 3 günlük dinlenme sonrasında 9.gün final koşusuna tabi tutulmuştur. 1.gün ve 9.gün egzersize başlamadan önce ve sonrasında ağırlıkları ölçülmüş ve 9.gün final koşusu esnasında her bir gruptaki ratları cezaya düşmesi sayılarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the antinociceptive and paralyzing properties of botulinum toxin A on the supraspinatus muscle in the shoulder of a injured and repaired rat model and the effect to their running performance. İt was conducted on unilateral shoulder of 30 rats which was grouped into three.First group was the control group without injury and botulinum toxin injection.Second group has tendon injury but not drug injection.Third group had both injury and toxin injection. A supraspinatus injury with a surgical blade and primary repair was performed. After repair 9U/kg of botulinum toxin A was injected intramuscular into the repaired region used for its paralyzing and antinociceptive effect.Both groups allowed free range of motion. In the running performance of rats were evaluated on a motorized treadmill in exercise protocol(5 days adaptation exercise,3 days resting time,1 day for final running).The weights of the rats were also noticed after repair and during the exercise protocol.The repair groups were evaluated histologically.