Poligliserol sebasat elastomerinin supraspinatus yırtığı oluşturulan hayvan modelinde postoperatif yapışıklığı engellemedeki etkinliğinin araştırılması
The efficiency of polyglycerole sebacate elastomer in prevention of postoperative adhesions in supraspinatus tear animal model
- Tez No: 417507
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ADIYAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Omuz eklemi yaralanmalarının birçoğunda görülen ortak patoloji, rotator manşette hasarlanmadır. Rotator manşet yırtıklarının tedavisinde konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Omuz cerrahisi sonrası artrofibrozis tedavi sonuçlarını etkileyen, hareket açıklıklarında kısıtlama yaratan ve ek tedaviye gereksinim duyulabilecek bir problemdir. Rat modeli; omuz eklem patolojilerini araştırmada insana yüksek homoloji göstermesi nedeniyle deneysel çalışmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Cerrahi sonrası, yapışıklığı engellemek için birçok madde deneysel olarak kullanılmıştır. Poligliserol Sebasat elastomeri bunlardan biridir. Ancak rotator cuff cerrahisi sonrası omuz ekleminde kullanılmasına ilişkin bir çalışma literatürde yoktur. Çalışmamızda; Poligliserol Sebasat maddesinin supraspinatus yırtığı oluşturulan ratlarda tamir sahasının üzerine uygulanması sonrası postoperatif antiadhezive özelliği makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. Maddenin implante edildiği deney grubu, tekrarlayan sakrifikasyonlarla kontrol grubuyla kıyaslanmış ve Poligliserol Sebasat'ın altında kapsül oluşturduğu ve adhezyon bariyeri gibi fonksiyon görerek anlamlı oranda yapışıklığı engellediği ortaya konmuştur. Sonuç olarak; Poligliserol Sebasat elastomerinin; postoperatif yapışıklığı engellemeye yardımcı olarak, rotator cuff cerrahisi sonrası ağrılı omuz eklemi oluşumunu engellemede ve omuz rehabilitasyonuna katkıda bulunmada faydalı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Common pathology in most of the shoulder girdle injuries is rotator cuff injuries. Both conservative and surgical treatments are used in rotator cuff tears. Following shoulder surgery, arthrofibrosis is a problem affecting treatment results, creating limited range of motion and requiring additional treatment modalities. Rat model, with a shoulder joint highly homologue to humans, is widely used in experimental studies involving rotator cuff and shoulder joint There is a wide range of materials experimented to prevent postoperative adhesions. Polyglycerole Sebacate is one of them. However; a study with this material being used in the shoulder joint following rotator cuff surgery doesn't exist in the literature. In our study, the antiadhesive characteristic of Polyglycerole Sebacate elastomer was evaluated both macroscopically and microscopically after having been implanted on rotator cuff repair site in rat models with torn supraspinatus. Study group with the implanted material was compared with the control group after consecutive sacrifications. Polyglycerole Sebacate forming a capsule underneath and acting as an adhesion barrier, thus preventing the tissue adhesion was seen. As a result; we conclude that Polyglycerole Sebacate elastomer helps prevent postoperative adhesion, pain following rotator cuff surgery and could be beneficial for the rehabilitation process.