Ankara Üniversitesi'nde lisans programlarında eğitim almakta olan erkek öğrencilerde internet kullanım örüntüleri üzerine epidemiyolojik bir çalışma
Internet use patterns among undergraduate male students in Ankara University: An epidemiological study
- Tez No: 266828
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYATLI DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Ankara Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan lisans öğrencileri arasından fakültelere göre tabakalandırma yapılarak basit rasgele örneklem yöntemiyle seçilmiş 383 erkek öğrencinin internet kullanım örüntüleri ve bu örüntülerin psikopatoloji ile ilişkisi araştırılmıştır.İnternet kullanımı daha fazla olan öğrencilerde genel psikopatoloji puanları daha yüksek bulunmuştur. İnternete yüklenen anlam ve internetin kişinin yaşamındaki baskınlığı ile global olarak tüm ruhsal belirtiler ilişkilidir. Haftalık internet kullanım süresi ile dürtü kontrolünde azalma, depresyon, paranoid ve obsessif kompulsif düşüncelerin varlığı ilişkili bulunmuştur.Üniversiteye başlamadan önce büyük şehirde yaşayanlarda, kendisine ait odası olanlarda, şu an evde ve ailesiyle yaşayanlarda, yaşadığı ortamda bilgisayar ve internet olanlarda, üniversitede eğitim almakta olduğu bölümde olmayı istemeyen kişilerde internet kullanımının daha fazla olduğu belirlenmiştir.İnternet kullanım süresi fazla olan ve internete önemli düzeyde anlam yükleyen kullanıcıların interneti öncelikli olarak cinsel içerik, sohbet ve sosyal paylaşım sağlayan siteler için kullanmakta olduğu belirlenmiştir.İnternet kullanımının kimlerde nasıl bir mekanizma ile ?işlev bozucu? duruma geldiğinin saptanabilmesi için epidemiyolojik nitelikte izlem ve odak grup araştırmalaraına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine internet use patterns among undergraduate male students in Ankara University.For this reason, an epidemiological research has been conducted to define certain internet use patterns and relate those with psychopathology in general.After simple randomization, the sample consisted 383 undergraduate male students who have been stratified according to the faculty type.Students who used internet more frequently had higher measures of general psychopathology. Prioritizing meaning attributed to internet was associated with higher mental symptoms. Weekly internet usage was associated with higher measures in decreased impulse control, depression, paranoid and obsessive symptoms.Internet usage was higher among the students who were living in a big city and had a private room before university; who has internet and computer access home or dormitory, and who is not happy with the field which he is actually studying.Primary usage priorities were sexual content, chat and social networking sites among the students who prioritized internet in his life and who were using internet more frequently.Large scale epidemiological and focus group studies are needed to understand the pattern how internet usage becomes dysfunctional.