Eskişehir'de birinci basamak hekimlerinin güncel tıbbi bilgiye erişimleri ve klinik karar sürecinde kullanımları.
Primary care physicians? medical current information seeking behaviour and using in clinical decision making process in Eskisehir.
- Tez No: 266855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜNALACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Birinci basamak sağlık hizmeti sunan hekimlerin hergün giderek artmakta olan bilgi yükünü takip etmesi mümkün gözükmemektedir. Birçok uzmanlık alanında yayımlanan yayınlarda, birinci basamak hizmet sunan hekimlerin de ilgili olduğu veya hasta yönetiminde dikkat etmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Buna karşın, hekimlerin tıp eğitimi döneminde ve sonrasında kendini güncel tutma becerisini elde edeceği bir eğitim sistemi de bulunmamaktadır. Kanıta dayalı tıp kavramı tarif edilen ve son yıllarda giderek artan, bilgiyi edinme ve değerlendirme yetisinin edinilmesi konusu, bilgi yükünün arttığı bu günlerde hekimler tarafından kaçınılmaz olmuştur. Eskişehir ilinde aile hekimliği uygulamasının başlamasıyla beraber hekimlerin güncel kalabilme ve bilimsel alt yapılarını geliştirebilme yönleriyle nasıl bir değişimde olduğunu incelemenin arzu edildiği çalışmada; güncel bilgiye erişim davranışları, araştırmalara olan ilgileri, sürekli tıp eğitimi konusundaki görüşleri ve güncel bilgiyi elde etmede önerdikleri yöntemler sorgulanmıştır. Çalışmada aile hekimliği uygulamasının, hekimlerin bilimsel davranışlarında iyileşme oluşturmadığı, farkındalığın ise sağlandığı anlaşılmıştır. Hekimlerin sürekli tıp eğitiminin olması gerekliliğini savunduğu ve bu konuda yabancı dilde olmayan, kolay ulaşılabilir ve özet bilgi sağlayıcıların gerekliliğini önerdikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It seems impossible for physicians in primary care to follow the progressively increasing load of medical information. Numerous publications in several disciplines, in a way, relevant for primary care. Despite that, during the medical faculty and afterwards, there is not any educational activity to get the skill of keeping up to date. It is inevitable for physicians to get information seeking, getting and appraisement skill with growing importance in last years, which defined as the evidence based medicine. It is aimed to examine the ability of family physicians? keeping up to date and also how their scientific background changed with the beginning of family medicine practice in Eskisehir. Information seeking behaviour, interest about researches, opinions about continuous medical education and physicians? recommended ways about obtaining medical information had been asked. It has been agreed that, family medicine practice hasn?t made improvement in physicians? scientific behaviours, but awareness. It is appeared that physicians suggesting the sources of information in native language, easy accessible and summarized.