ESOGÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniğinde inflamatuvar barsak hastalığı tanısı ile takip edilen hastaların retrospektif değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of inflammatory bowel disease patients in Gastroenterology Clinic Of Eskişehir Osmangazi University Medikal Hospital
- Tez No: 266854
 - Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY SARIÇAM
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnflamatuvar barsak hastalığı (İBH), ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH)'nı içeren gastrointestinal kanalın kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. İBH'nın daha az oranda görülen diğer bir formu ise indetermine kolittir. Bu çalışmada, 1990?2009 yılları arasında İBH tanısı alan hastaların sosyo-demografik özellikleri ve klinik özellikleri ile verilen tedavilerin retrospektif olarak incelenmesi amaçlandı. Hastaların yaş ortalaması, kadın-erkek oranı, sigara kullanımı, hastalığın tipi, hastalığın yerleşim yeri tespit edildi. Hastalarda gelişen lokal ve sistemik komplikasyonlar, uygulanan tedavi tipleri ve cerrahi tedavi nedenleri değerlendirildi. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniğinde 1990 ile 2009 yılları arasında 144 ÜK, 73 CH ve 20 İK hastası takip edildi. İBH tanısının 1990'dan 2009'a kadar olan sürede artış gösterdiği ve 2005-2009 yılları arasında CH tanısının ÜK'e göre anlamlı düzeyde arttığı saptandı.ÜK'li hastaların tanı anındaki yaş ortalaması 37 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic gastrointestinal illness including ulcerative colitis (UC) and Crohn?s disease (CD). A less common form of IBD is indetermine colitis. In this study, we aimed to investigate social?demographic and clinical features and management strategies in patients diagnosed as IBD between 1990-2009, retrospectively.Mean ages, female/male ratios, smoking, types of the diseases, localizations of the disease were determined. Local or systemic complications, treatment strategies and causes of surgical treatments were evaluated. In Gastroenterology Clinic of Eskişehir Osmangazi University Medical Hospital 144 patients with UC and 73 patients with CD and 20 patients with İK underwent clinical observation between 1990-2009. IBD diagnosis has been increased from 1990 to 2009 and CD has been significantly increased compared to UC. Mean age in patients with UC was 37 years.