Turgut Özal Tıp Merkezinde 2009 yılında nozokomiyal pseudomonas aeruginosa izolatlarında antibiyotik direnç, indüklenebilir beta-laktamaz ve metallo beta-laktamaz oranlarının belirlenmesi
Determination of antibiotic resistance, inducible beta-lactamase and metallo beta-lactamase rates for nosocomial pseudomonas aeruginosa isolates in Turgut Özal Medical Center within 2009 year
  1. Tez No: 266866
  2. Yazar: AHMET MANSUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hastane infeksiyonu etkenlerinden olan Pseudomonas aeruginosa birçok antibiyotiğe doğal olarak dirençli olup, mevcut kullanılabilen antibiyotiklere direnci de hastanelere göre değişebilmektedir. P. aeruginosa'nın antibiyotiklere direncinde çeşitli beta-laktamaz enzimleri ve farklı mekanizmalar rol oynamaktadır.Bu çalışmada nozokomiyal infeksiyon etkeni olarak izole edilen P. aeruginosa suşlarında çeşitli antibiyotiklere direnç oranlarının, İBL ve MBL üretiminin araştırılması ve MBL üretimini belirlemek için üç farklı fenotipik yöntemin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: P. aeruginosa izolatları konvansiyonel yöntemler ile tanımlanmış, antibiyotik duyarlılık testleri CLSI standartlarına göre Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Karbapenem direncini doğrulamak için imipenem ve meropenem E test(AB BIODISK, Solna, Sweden) kullanılmıştır. İBL üretimini belirlemek için disk indüksiyon yöntemi kullanılmıştır. MBL üretimini belirlemek için modifiye Hodge testi, imipenem/EDTA Kombine disk testi, MBL E test kulanılarak sonuçları karşılaştırılmıştır.Bulgular: 110 P. aeruginosa suşunun % 86'sı idrar, trakeal aspirat, kan ve yara örneklerinden izole edilmiştir. Reanimasyon Yoğun Bakım, Dahiliye Yoğun Bakım, Genel Cerrahi ve Nöroloji servisleri etkenin en sık izole edildiği ünitelerdir. İzolatların en duyarlı oldukları antibiyotikler sırasıyla; kolistin, seftazidim, sefepim, amikasin, piperasilinler ve siprofloksasindir. Duyarlılık oranı % 100 olan kolistin ile seftazidim ve sefepim arasında anlamlı etkinlik farkı bulunmamıştır(p>0,10). Seftazidim ve sefepim ile karbapenemler arasındaki etkinlik farkı ileri derecede anlamlıdır(p:
Özet (Çeviri)
Objectives: Pseudomonas aeruginosa that cause nosocomial infections is naturally resistant to many antibiotics. Amongst hospitals, bacterial resistance to currently used antibiotics may alter. Beta-lactamase enzymes and various resistance mechanisms cause to antibiotic resistance.This study aims to investigate antibiotic resistance and inducible beta-lactamase and metallo beta-lactamase rates of P. aeruginosa strains that isolated from nosocomial infections. Another aim of this study was to compare the three different phenotypic methods for screening of MBL production.Materials and Methods: P. aeruginosa isolates were identified by conventional methods. According to the standards of Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI), antibiotics susceptibility tests were performed by Kirby-Bauer disk diffusion method. Imipenem and meropenem E test (AB Biodisk, Sweden) were used for verification of carbapenem resistance. Disk induction method was used for determination of IBL production. Modified Hodge test and imipenem/EDTA Combined disk test and MBL E test were used for detection of MBL production and the results of these tests were compared.Findings: Eighty-six percent of 110 P. aeruginosa strains have been isolated from urine, tracheal aspirates, blood and wound specimens. P. aeruginosa were most frequently isolated from patients in Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit, Internal Medicine Intensive Care Unit, Clinic of General Surgery and Neurology service. P. aeruginosa isolates were most susceptible to antibiotics respectively, colistin, ceftazidime, cefepime, amikacin, piperacillin and ciprofloxacin. One hundred percent of isolates were susceptible to colistin whereas, there was no statistical difference for activity between colistin and ceftazidime, cefepime antibiotics (p>0.10). Ceftazidime and cefepime were found significantly more active than carbapenems(p: