Dış tanıtım engellerinin asılmasında tanıtım kapsamında sponsorship
- Tez No: 26688
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmanın kapsamı n ı, Tür k i y e ' n i n dıs pa zarlama engellerinin asılmasında, tanıtma kapsa mında sponsorship oluşturmaktadır. Dışa açık büyüme, bu çalışmanın çıkış nokta sıdır. Dıs ülkelerde Türkiye'nin tanıtımının yapılabilmesi i ç i n, d ı sar ı y a açılan şirketlerin kendi faaliyetlerinin yanısıra tanıtma işlevinde bulunabilmeleri ve sponsorluk yapmaları, dıs tanıtım sorunlarının çözülmesine yardımcı o 1 acak tır. Çalışmanın birinci bölümünde temel kavramlar ve tanımlar verilmiştir, ikinci bölümde“sponsorship”ele alınarak, üçüncü bölümde dışa açık büy üme, u i us 1 ar ar as ı pazarlama ve sponsorship ilişkileri anlatılmıştır.“ Sonuç olarak dıs tanıtımı, gerçekleştirmede ”Dıs Ticaret Sermaye Şirketleri "ne gereksinim ol duğu görülmüştür. Bu gibi isletmeler.sponsorship' i t u t undu rman ı n besinci elemanı olarak kullanabi lir, hem kendi tanıtımlarına hem de Türkiye'nin, dolayısıyla Türk Turizminin tanıtımına katkıda bulunabilirler. Merkezi bir örgütlenme ile sponsorship aktif bir tutundurma aracı olarak kullanılabilir. Diğer ülkelerdeki örneklerde olduğu gibi Türkiye'de de gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The content of this study includes the sponsorship overcoming the difficulties of export trading and publicity of Türkiye. The outward growth is the main purpose of this study. For the publicity of Türkiye in other countries, the companies that are in contact with international companies besides their line of business, they should fullfill the publicity activities and doing sponsorship. This helps solving the difficulties of publicity of Türkiye in other countries. In the first part of the study, the basic concepts and the definitions are expressed. In the second part the sponsorship is explained and in the third part outward growth and international marketing are explained. As a result, it has been observed that there is a need for“Foreign Trade Capital Companies”to fulfill the foreign publicity. These big companies can use sponsorship for promotion as the fifth factor. Hence, they can contribute both their and Turkey's publicity as well as the Turkish Tourism. Also sponsorship can be used as an active promotion media by a central organization. This can be performed in Turkey, too, as in the samples of other countries.