Şans başarısının madde türlerindeki madde ve test istatistiklerine etkisi
  1. Tez No: 26689
  2. Yazar: AYSEL TELLİ(KOŞAR)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırmada, şans başarısının madde türlerine göre madde ve test istatistiklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla sözcük ve cümle düzeyinde üçer tane olmak üzere toplam 6 davranış saptanmıştır. Konu alanı olarak Lise III. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersi (Türk dili bölümü), madde türleri olarak ise bileşik cevap gerektiren maddeler (birinci tip) ile doğru cevabı kesin ve biricik olan maddeler (ikinci tip) belirlenmiştir. 4 farklı sınıfta uygulanan öndeneme testleri sonucunda oluşturulan asıl testler 40 kişilik bir gruba uygulanmıştır. Bu uygulamadan sonra elde edilen madde ve test istatistiklerinden yararlanılarak toplam sekiz soruya cevap aranmıştır. Birinci alt problemde şans başarısının madde güçlüklerine etkisi incelenmiştir. Şans başarısının her iki tip maddelerin madde güçlüklerini ortalama olarak aynı şekilde etkilediği görülmüştür. Ancak şans başarısından arın dırılmış ve arındırılmamış madde güçlükleri arasındaki farkın l'e yaklaştıkça küçül - düğü, sıfıra yaklaştıkça büyüdüğü, yani kolay maddelerin madde güçlüklerinin şans başarısından daha az, zor maddelerin ise daha çok etkilendiği anlaşılmıştır. İkinci alt problemin incelenmesinde şans başarısının her iki tip test maddelerinin madde ayırıcılık güçlerini ortalama olarak aynı yönde ve aynı oranlarda etkilediği görülmüştür. Şans başarısından arındırılmış ve arındırılmamış madde ayırıcılık güçleri arasındaki fark her iki madde tipinde de sıfıra yaklaştıkça küçük, l'e yaklaştıkça büyük çıkmıştır. Üçüncü alt problemde şans başarısının her iki testin kolay ve zor maddelerinin standart kaymalarını düşürüp, orta güçlükteki maddele rinin ise yükselttiği görülmüştür. Ancak, birinci tip maddelerden oluşan testte orta güçlükteki madde sayısı ikinci tip maddelerden oluşan testten daha fazla olduğundan şans başarısı birinci tip testte daha fazla maddenin standart kaymasını gerçek değerinden büyük göstermiştir. Dördüncü alt problemin incelenmesinde şans başarısının her iki test maddelerinin madde güvenirliğini küçülttüğü, ancak güvenirlikleri yüksek olan maddeleri daha çok etkilediği ortaya çıkmıştır. Beşinci alt problemde iki tip testte de test ortalamalarının şans başarısının etkisiyle yüksek çıktığı görülmüştür. Bu durum, şans başarısının büyüklüğüne, madde sayısının fazla olmasına ve testin güçlük derecesine bağlıdır.II Şans başarısının test standart kaymalarına etkisinin incelendiği altıncı alt problemde her iki testin standart kaymalarının şans başarısı etkisiyle küçüldüğü görülmüştür. Yedinci alt problemin incelenmesinde şans başarısının her iki test güvenirliğini de test varyansı ile madde varyanslanna olan etkisine bağlı olarak küçülttüğü görülmüştür. Sekizinci ait problemin incelenmesinde ise şans başarısının test güvenirliği gibi her iki testin geçerliğini de küçülttüğü ortaya çıkmıştır. Test geçerliği, testin güçlük derecesine ve test varyansına bağlı olarak küçülmektedir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY The types of items were the compound items and the items that has certain and unique true answers, After pretesting and item analysis... items were chosen for each type and the types of tests were developed. The test made of comperend answers named type I and the test made of the items require unique answers named type II. There two test were applied to a group of 40 students. After having the answer sheets, the item and test statistics were computed. The item statistics were item difficulty index, item dischiminating index item standart deviation and the item reliability coefficient and the tests statistics were mean, the standart deviation and the Kuder-Richardsonzo reliability index. It was also seen that chance succes affected item discrimination power of both type test items in the same direction and same proportion. The difference between item discrimination powers eleminated and non eleminated refined items from chance success was less when difficutties come choser to 0.00 and big when come nearer to 1.00 in each of two item types. When the third sub problem was examined it was also seen that chance success with reduced standart deviations of easy and difficult items were in average difficulty, level. However, since number of item having average difficulty in the first type is big fer than those in the second test, chance success showed that standard deviation of more difficult items was greater than the exact value of the first test. In for the fourth sub-problem of the investigation was appeared that chance success for the item reliability of both kinds of test items was reduced, but chance success items having high reliability were more affected. It was also seen in the fifth sub-problem that test averages for the both type tests become high with the effect of chance success. This situation however depends upon the greatness of chance success. This situation again depends upon the greatness of chance success and the excess of the number of item and difficulty level of the tests. The sixth sub-problem in which the effect of chance success to standard deviation was examined it was seen that when the effect of chanceIV success observed in the teststhc standard deviations of both tests became less than usual. On the other hand, the examination of the seventh sub-problem has showed that when chance success reduced for both tests it was seen that both test and item variants, depended upon the test reliability, variancer finaly. The examination of the last sub-problem also showed that when chance success forthe test validity was also reduced down like test reliability. Test validity of items was also decreased depending upon probability of chance success, and difficult level of test and test variance uestioned.