Akciğer lezyonlarının değerlendirilmesinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin etkinliği
The efficacy of diffusion weighted magnetic resonance imaging in the evaluation of pulmonary lesions
  1. Tez No: 266881
  2. Yazar: VEFA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, benign ve malign akciğer lezyonlarının karakterizasyonunda niceliksel difüzyon ağırlıklı görüntülemenin (DAG) tanısal performansının araştırılmasıdır.Akciğer kanseri kuşkulu 62 lezyona sahip 47 hastaya (36 Erkek, 11 Kadın, ortalama 56.5 yaş, aralık 15-81 yıl) 1.5 T MRG cihazı ile tetkik yapıldı. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme b değeri (b: difüzyon faktörü) 0 ve 600 sn/mm2 iken, serbest nefesli olarak single-shot echo-planar imaging (SSEPI) sekansı ile elde edildi. Açık difüzyon katsayısı ve lezyon-spinal kord oranı ölçüldü. Görüntüleme sonuçları histopatolojik inceleme (n=39), klinik ya da radyolojik takip (n=23) ile karşılaştırıldı. Ayrıca nefesini tutabilen 52 akciğer lezyonuna sahip 41 hastada nefes tutmalı olarak da difüzyon ağırlıklı görüntüler elde edildi. İki ayrı teknikle elde edilen DAG'lerde lezyon-spinal kord oranı (LSO) ve sinyal/gürültü oranı karşılaştırıldı. ?Receiver operating characteristic? (ROC) analizi ile benign ve malign akciğer nodüllerinin ayrımında ADCmin ve LSO için en uygun eşik değerler bulunarak tanısal etkinlikleri değerlendirildi.42 malign (33 primer tümör, 9 metastaz) ve 20 benign lezyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to prospectively evaluate the diagnostic performance of quantitative diffusion weighted imaging (DWI) in the differentiation between benign and malignant pulmonary lesions.Forty-seven consecutive patients (36 men, 11 women; mean age, 56.5 years; range, 17-81 years) with 62 pulmonary lesions suspicious for lung cancer underwent MR imaging at 1.5-T. DWI was performed during free breathing using a single-shot echo-planar imaging (SSEPI) sequence with b values (b: diffusion factor) of 0 and 600 sec/mm2. The apparent diffusion coefficient (ADC) and the lesion/spinal cord ratio (LSR) was measured. Imaging results were correlated with histopathologic findings (39 lesions) or imaging follow-up (23 lesions). Forty-one consecutive patients with 52 pulmonary lesions who could hold breath also underwent DWI during breath-hold. The LSR and signal-to-noise ratio of the lesions were compared on two different DWI techniques. A receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was performed to detect the threshold value of the ADC and LSR values for discrimination between benign and malignant pulmonary lesions.There were 42 malignant (33 primary tumor, 9 metastases) and 20 benign lesions.