Benign ve malign akciğer lezyonlarının değerlendirilmesinde Tc-99m MIBI ve Tc-99m Tetrofosmin sintigrafilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 49846
  2. Yazar: GÜZİN TÖRE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN VAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
59 ÖZET Bu çalışmada, malign ve benign akciğer lezyonlarının ayrımında, Tc-99m MIBI ve Tc-99m tetrofosmin sintigrafîlerinin tanısal değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu amaçla 23 benign ve 26 malign lezyonu olan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların Tc-99m MIBI ve Tc-99m tetrofosmin sintigrafileri, histopatolojik tanılan ile karşılaştırıldı. Bu değerlendirmeler sonucunda Tc-99m MIBI sintigrafisinin, malign ve benign akciğer lezyonlannın ayrımındaki sensitivitesi %87.5, spesifisitesi %95.2, pozitif prediktif değeri %95, negatif prediktif değeri %86, doğruluk oranı %91 olarak, Tc-99m tetrofosmin sintigrafisinin ise sensitivitesi %86.9, spesifisitesi %95.2, pozitif prediktif değeri %95, negatif prediktif değeri %86, doğruluk oranı %90 olarak belirlendi. Sayısal değerlendirmelerde, malign ve benign akciğer lezyonlarının Tc-99m MIBI ve Tc-99m tetrofosmin sintigrafilerinin erken tutulum oranlan arasında istatiksel olarak önemli bir fark yok iken, geç dönemdeki Tc-99m MIBI ve Tc-99m tetrofosmin tutulum oranlan malign lezyonlarda benignlere göre fazla idi. Yapılan washout analizlerinde ise, benign lezyonlardaki Tc-99m MIBI ve Tc-99m tetrofosmin washout oranlarının, malign lezyonlara göre yüksek düzeyde olduğunu izledik. Sonuç olarak, Tc-99m MIBI ve Tc-99m tetrofosmin sintigrafilerinin malign ve benign akciğer lezyonlarının ayrımında kullanılabilecek, yüksek sensitivite ve spesifisiteye sahip noninvazif yöntemler olduğunu göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of Tc-99m MIBI and Tc-99m tetrofosmin scintigraphies in the differentiation of malignant from benign pulmonary lesions. For this purpose, 49 patients (23 with benign and 26 with malignant pulmonary lesions) were included in the study. The scintigraphic findings of patients were compared to the histopathological results of the lesions. The sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy of the Tc-99m MIBI and Tc-99m tetrofosmin scintigraphies were calculated and found as 87.5%, 95.2%, 95%, 86%, 91% and 86.9%, 95.2%, 95%, 86% and 90%, respectively. In the quantitative evaluation, although there was no statistically significant difference between the early uptake ratios of benign and malignant pulmonary lesions, the late uptake ratios of malignant lesions were greater than benign ones. The benign lesions have increased Tc-99m MEBI and Tc-99m tetrofosmin washout rates than those of malignant lesions. In conclusion, we showed that Tc-99m MIBI and Tc-99m tetrofosmin images are noninvasive and easy to perform scintigraphic methods with high sensitivity and specificity in the differentiation of malignant from benign pulmonary lesions.