Kent mekanları ve heykel
- Tez No: 26690
- Danışmanlar: PROF. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
“Kent Mekanları ve Heykel”başlıklı tez çalışmasının“Kent Çevresi”başlıklı ilk bölümünde öncelikle insan çevre etkileşiminin nasıl başladığı, insanın çevresini düzene sokma çabasının ilkçağlardan bu yana ne şekilde geliştiği incelenmiş ve endüstri devrimine kadar düzenli bir şekilde süren bu gelişimin endüstri devrimi ile bozularak özellikle kent mekanını olumsuz yönde etkilemesi anlatılmıştır. Zamanla plastik sanatlar ve mimari arasındaki organik bağların kopmasına da sebep olan bu etkilerle, günümüzde artık bilinçli ve bilimsel bir eğilime ihtiyaç duyan kent mekanının, sanatı çevre ile bütünleştirme çabası içerisinde olan bir çok sanatçı için bir kaynak, bir çıkış noktası haline geldiği, bel irt i İmiş t ir.“Uygulamalar Üzerine Açıklamalar”başlıklı ikinci "ve son bölümde ise Ankara kent mekanında saptanan değişik çevreler içerisinde değerlendirilen çağdaşlık ve özgün olma çabası içerisindeki çalışmaların kendi içlerinde taşıdıkları estetik ve plastik endişelerinin yanısıra, kapalı mekandan açık kent mekanlarına çıkarı imalar ly la oluşan heykel ve mekan arasındaki görsel hesaplaşmalar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The introductory section,“Urban space”of the thesis titled“Urban Spaces and Sculptural”primarily covers the human's interactions since the Stone Age with the environments, its development and its eventual deteriorioration in the field of the urban environment as a result of mismanagement of the industrialization However, due to the phenomena of urbanization which has emerged with the industrialization and the negative reflection of the industrial revolution within the urban space have caused an organic brake in the link between the architecture and plastic arts thus creating a need for a more consciousness and scientific outlook. In the second and the final section which is titled“Explanations on Applications”, as well as the innate worries pertinent to aesthetic and plastic and models which are considered to the contemporary and original, evaluated within the framework of selected locales, the visual relationship between sculpture and the space stemming from their transfer, from enclosed spaces to open or urban areas were examined in the urban spaces of Ankara.