Akciğer epitel hücreleri oksidatif hasarı üzerine kafeik asit fenetil ester (CAPE) etkinliğinin biyokimyasal ve moleküler biyoloji teknikleri ile araştırılması
The investigation of the action of caffeic acid phenethyl ester on oxidative damage of pulmonary epithelial cells by using biochemical and molecular biology techniques
  1. Tez No: 266915
  2. Yazar: ALTUĞ KÜÇÜKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Stres faktörleri organizmada yol açtığı oksidatif ve yangısal hasarlar ile canlılarda yaşlanmadan kansere kadar çeşitli bozukluklara yol açar. Kafeik asit fenetil ester (CAPE), propolisin bileşiminde yer alan antioksidan, anti-inflamatuar ve immünstimulan etkilere sahip fenolik bir bileşiktir. Bu araştırmada hidrojen peroksit (H2O2)'in insan akciğer epitel hücrelerinde (A549) neden olduğu hasara karşı CAPE'in muhtemel antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri in vitro hücre kültürü ortamında çeşitli spektrofotometrik ve gerçek zamanlı ters transkripsiyon polimeraz zincir (RT-PCR) yöntemleri ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Stress factors may lead various disorders in livings such as aging to cancer via oxidative stress and inflammation. Caffeic acid phenethyl ester (CAPE) is a phenolic compound, found in propolis, and has been shown to have antioxidant, anti-inflammatory and immunostimulant properties. In the present study, possible antioxidant and anti-inflammatory properties of CAPE was investigated in vitro in human alveolar basal epithelial cells (A549) against hydrogen peroxide (H2O2) caused stress by spectrophotometric and real time reverse transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR).