Multipl miyelomda düzenleyici T hücrelerin ve Programlı ölüm-1'in rolü
The role of regulatory T cells and programmed death-1 in multipl myeloma
  1. Tez No: 266928
  2. Yazar: AYŞE PINAR ERÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
T düzenleyici hücreler (Treg) immünsüpresyonda ve otoimmün sistemin kontrolünde rol alarak tümör hücrelerine verilen immün yanıtta önemli bir görev üstlenmektedir. CD200 T hücre aracılı immünitede immünsüpresif etkiye sahiptir. Etkinliğinin arttırılması sonucunda tümör hücrelerinin immün sistemden kaçışı ile ilişkilendirildiği düşünülmektedir. Programlı ölüm-1 (PD-1), T hücreleri, B hücreleri, doğal öldürücü hücreler ve dendritik hücreler üzerinde ekprese edilmektedir. İmmün yanıtta inhibitör sinyallere sahiptir. T hücre apoptozunu uyarır. İnhibisyonu tümör progresyonu ile ilişkilidir.Bu çalışmanın amacı otolog kemik iliği transplantasyonu (OKİT) alan ve almayan multipl miyelom (MM) hastalarında CD4+ CD25+ Foxp3+ Treg hücrelerin, CD200 ve PD-1 pozitif hücrelerin seviyelerinin kıyaslanmasıdır.Hücrelerin analizi için yaşları 41 ve 78 arasında değişen 28 multipl miyelom hastasından (10 kadın, 18 erkek) kan örnekleri steril EDTA içeren tüplere alındı. Periferik kan mononükleer hücreleri (PBMC) Biocoll ayırma solusyonu (d 1.077g/ml) ile yoğunluk gradient santrifügasyonu ile izole edilerek hemen akım sitometri analizine tabi tutuldu. Sonuçların Mann Whitney nonparametric test ile Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) (9.05) yazılımı kullanılarak analizi yapıldı. P değerleri
Özet (Çeviri)
T regulatory cells (Treg), having roles in immunosupression and control of autoimmunity are a contemporary issue in immune response to tumor cells. CD200 has an immunosuppressive effect on T cell mediated immunity. Its up regulation is thought to be related with escape of tumor cells from immune system. Programmed Death-1 (PD1) is expressed on T cells, B cells, natural killer cells and dendritic cells. It has inhibitory signals in immune response. It stimulates T cell apoptosis. Its inhibition is related with tumor progression.Aim of this study is to compare the levels of CD4+ CD25+ Foxp3+ Treg cells, CD200 and PD-1 in multiple myeloma (MM) with and without autologous bone marrow transplantation (ABMT).Blood samples were collected from 28 MM patients (10 female, 18 male) aged between 41 and 78. in sterile EDTA containers. Peripheral blood mononuclear cells (PBMC) were isolated by density gradient centrifugation on Biocoll separating solution (d 1.077g/ml) and underwent immediate analysis by flow cytometry. Results were analyzed with Mann Whitney nonparametric test using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) software (9.05). P values