prematüre bebeklerde iki banyo yönteminin fizyolojik ölçüm bulgularına etkisi
Effect of two bathing technicues on physiologic measurement results in preterm infants
  1. Tez No: 266929
  2. Yazar: HÜLYA KURTULAN BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışma, duş şeklinde banyo ve silme banyo yöntemlerinin prematüre bebeklerin fizyolojik ölçüm (vücut ısısı, kalp atım hızı, solunum sayısı ve oksijen saturasyonu) sonuçlarına etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel, tekrarlayıcı ölçümlü, randomize kontrollü olarak yapılmıştır.Yöntem: Örneklemi bir kamu hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Şubat- Ağustos 2009 tarihlerinde yatan 32-37 haftalık, 1500 g ve üzeri, örneklem özelliklerine uyan 37 prematüre bebek oluşturmuştur. Her bebek bir gün arayla iki banyo yöntemiyle de yıkanmıştır. Bebeklerin fizyolojik ölçümleri banyo öncesi, banyodan hemen sonra ve 10 dakika sonra yapılmıştır. Vücut ısıları aksiler yoldan civalı termometre ile, kalp atım hızı ve oksijen saturasyonu monitörden, solunum sayısı bir dakika sayılarak elde edilmiştir. Etik kurul, kurum ve ailelerden yazılı izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This semi-experimental, repeated measures, randomized controled trial was aimed to examine the effect of sponge bathing versus nonimmerse bathing on physiological measurement (axillary body temperature, heart rate, respiration rate, oxygen saturation) responses in preterm infants.Method: Sample was taken from the Neonatal Intensive Care Unit of public hospitals between February and August 2009. The sample consisted of 37 preterm infants aged between 32 and 37 gestational age, weighing 1500g or more with matching characteristics. Each bathing method was applied to babies in two days in an alternating fashion. Physiologic measurements were taken before, immediately after and 10 minutes after the bathing method. Body temperatures were measured with axillary mercury thermometer, the heart rates and oxygen saturation were measured with monitors. Respiration rates per minute were obtained by researcher?s observational counting. The written consents were taken from ethics committee, institution and the parents. Data were analysed with analysis of variance for repeated measures, further analysis was performed with Bonferroni.