Etanolün indüklediği lokomotor aktivite üzerine agmatinin etkileri
Effects of agmatine on ethanol-induced locomotor activity
  1. Tez No: 266946
  2. Yazar: ÖNDER ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK, PROF. DR. İ. TAYFUN UZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada L-argininin dekarboksilasyonu sonucu oluşan endojen bir poliamin olan agmatinin, etanol ile indüklenen lokomotor aktivite artışı üzerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmamızda, psikofarmakoloji çalışmalarında özelikle deney hayvanlarının, ilaçların psikostimulan ve sedatif etkileri nedeniyle oluşan spontan davranışlarını değerlendirmede sıkça kullanılan bir yöntem olan lokomotor aktivite (LMA) ölçümünden yararlanıldı. Deney hayvanı olarak erkek, yetişkin Swiss-Webster fareler (26-36g) kullanıldı. Lokomotor stimülasyonu gözlemlemek için farelere (her bir grupta, n=8) 0.5g/kg, 1g/kg ve 2g/kg etanol intraperitonal olarak uygulandı. Bir grup fareye ise salin enjeksiyonu gerçekleştirildi. Enjeksiyonun ardından deneklerin lokomotor aktiviteleri kaydedildi. İstatiksel olarak anlamlı lokomotor stimülasyon yapan etanol dozu (0.5g/kg) belirlendikten sonra agmatinin etkileri incelenmeye başlandı.Agmatinin etanol (0.5g/kg) ile indüklenen lokomotor aktivite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla, etanol uygulanmasından 20 dakika önce deneklere (her bir grupta, n=7) 5 mg/kg, 10 mg/kg ve 20mg/kg agmatin, intraperitonal olarak enjekte edildi. Etanol injeksiyonun hemen ardından deneklerin lokomotor aktiviteleri 30 dakika boyunca kaydedildi. Sonuçlar salin (n=7) ve 0.5g/kg etanol gruplarıyla karşılaştırıldı.Agmatin tüm dozlarında etanol (0.5g/kg) ile indüklenen lokomotor hiperaktiviteyi anlamlı bir şekilde bloke etti.Bu agmatinin etanolün neden olduğu lokomotor hiperaktiviteyi bloke edici etkisine işaret eden ilk veridir. Agmatinin etanolün neden olduğu lokomotor stimülasyonu bloke edici etkisi onun nitrik oksid sentaz inhibitörü veya NMDA reseptör blokörü özelliği ile ilişkili olabilir.Sonuç olarak, bulgularımız beyinde yeni bir nörotransmitter olarak kabul edilen agmatinin etanolün psikostimülan etkilerini önlediğine ve etanolün bağımlılık yapıcı psikostimülan etkileri ile agmatinerjik sistem arasında bir etkileşme olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the effect of the agmatine, which is a endogenic polyamine formed by the decarboxylation of L-arginine on the increase of the locomotor activity induced by ethanol.In the present study, as a frequently used method in the psycho-pharmalogical studies to evaluate especially the spontaneous behaviours of the test animals occurred by the psychostimulant and sedative effects of the drugs, locomotor Activity (LMA) measurements were employed. Male, adult Swiss-Webster mice (26-36gr.) were used as test animals. It was applied to the mice (in every group, n=8) 0.5 g/kg, 1 g/kg and 2g/kg ethanol intraperitonal for observing the locomotor stimulation. A group of mice were injected with saline. Following the injection, the locomotor activities of the test animals were recorded. After defining the dose of the ethanol (0.5g/kg) that makes a statistically significant locomotor stimulation, agmatine effects were started to investigate.In order to estimate agmatine on the locomotor activity induced by ethanol (0.5g/kg), the test animals were intraperitonally injected by 5 mg/kg, 10 mg/kg and 20mg/kg agmatine (in every group, n=7) 20 minutes before the ethanol application. Immediately after the ethanol injection, the locomotor activities of the test animals were recorded during 30 minutes. The results were compared with saline (n=7) and 0.5g/kg ethanol groups.Agmatine significantly blocked the locomotor activity which was induced by the ethanol (0.5g/kg) within all doses.This is the first data that indicates the blocking effect agmatine on the locomotor activity caused by ethanol. The blocking effect agmatine on the locomotor activity caused by the ethanol may be related to its nitric oxide synthase inhibition or the NMDA receptor blocking properties.In conclusion, our findings are indicating that the agmatine accepted as a new neurotransmitter in the brain is counteracting the pyschostimulan effects of the ethanol and that there is an interaction between the addictive psychostimulant effects of the ethanol and the agmatinergical system.