Rat karaciğer dokusunda etanolle indüklenen oksidatif strese çinkonun etkileri
The effect of zinc on ethanol-induced oxidative stress in rat liver
- Tez No: 172000
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BİLGİHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
?75- 7. ÖZET Etanol birçok mekanizma aracılığıyla ROS üretimini artırabilir. Etanol çeşitli organlarda oksidatif stresi indükleyebilir. Etanolun indüklediği oksidatif strese karaciğer diğer organlardan daha hassastır. Alkolün başlıca metabolize edildiği yer olması sebebiyle, en fazla hasar da karaciğer hücrelerinde meydana gelmektedir. Çinko, protein metabolizması için gerekli esansiyel bir eser elementtir. 300'den fazla metalloenzimin yapısında yer almakla birlikte membran bütünlüğü için de gereklidir. Aynı zamanda deri ve bağ doku metabolizmasında, yara iyileşmesinde önemli rolü bulunmaktadır. Çinko antioksidan etkisini indirekt yola hücre membran yapısını koruyarak., SOD enziminin yapışma katılarak ya da metallotioneinin doku konsantrasyonlarını artırarak, tiol grubu içeren proteinlerin oksidasj onunu etkileyerek ya da kritik bölgelerde demir ve bakır gibi redoks reaktif metallerin yerine geçerek gerçekleştirdiği bilinmektedir. Çalışmamızda, rat karaciğer dokusunda etanolle indüklenen oksidatif strese antioksidan olan çinkonun etkilerini ve histolojik bulguları inceledik.
Özet (Çeviri)
-77- 8. SUMMARY Ethanol is able to enhance the production of ROS through a number of mechanisms. Ethanol promotes oxidative stress in several organs. Among these, liver is more vulnerable to ethanol-induced oxidative damage than the other organs, because ethanol is mainly metabolized in the liver. Zinc is known as an essential trace element necessary for protein metabolism. It is necessary for membrane integrity and also involved in the structure and function of over 300 metalloenzymes. It has important functions in skin and connecting tissue metabolism as well as in wound healing. It exerts its antioxidant effects indirectly by maintaining membrane structures, involving in the structure of SOD, increasing the metallothionein concentrations and, competing with the redox reactive metals, iron and cuprous, for critical binding sites. In our study, the oxidative stress induced by ethanol, the antioxidant effects of zinc and the histological observations in the rat liver were investigated.