Sıçanların mide mukozalarında etanolün indüklediği lezyonlar üzerine Anzer balının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Anzer honey on the ethanol-induced lesions in the mucosa of rat stomach
  1. Tez No: 130926
  2. Yazar: ASLI DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
SIÇANLARIN MİDE MUKOZALARINDA ETANOLUN İNDÜKLEOİĞİ LEZYONLAR ÜZERİNE ANZER BALININ ETKİSİNİN İNCELENMESİ ASLI DOĞAN OZ Bu çalışmada, Wistar albino sıçanlarda (Rattus rattus), etanolun indüklediği mide mukozası hasarı üzerine Anzer balının etkisi incelenmiştir. Çalışmada, kontrol, etanol, Anzer balı + etanol ve N-etilmaleimid olmak üzere 4 ayrı deney grubu oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda her gruptaki sıçanların midelerinde, damarlardan sızarak birikmiş ortalama Evans Blue (Damar geçirgenliği artışının belirleyicisi) miktarları spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Her gruba ait sıçanların mideleri çıkartılarak, histolojik incelemeler için tesbit edilmiş ve parafine gömülmüştür. Midelerden hazırlanan kesitler, histolojik yapının incelenmesi için Hematoksilen & Eozin ile boyanmıştır. Gruplar arasında, sıçan midelerinde belirlenen ortalama Evans Blue miktarları ve histolojik yapı farklılıkları incelenmiştir. Mide içine sızmış olan ortalama Evans Blue miktarı, etanol grubunda 1.29 ± 0.34 ug, ve N-etilmaleimid grubunda 0.73 ± 0.11 ug olarak bulunmuştur. Bu değerlerin, 0.51 ± 0.27 ug olarak ölçülen kontrol grubu değerine göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, etanol ve N-etilmaleimid gruplarında mide mukozasında yer yer hasar, konjesyon ve hemoraji bölgeleri gözlenmiştir. Diğer yandan, Anzer balı + etanol grubunun midelerinde biriken ortalama Evans Blue 0.26 ± 0.15 ug olup, kontrol grubuna göre daha düşük bir değerdir. Bu grupta mide mukozasında çok seyrek hemorajik bölgeler belirlenmiş ancak mukozal hücre hasarı saptanmamıştır. Etanolun, sıçanların mide mukozasında yarattığı biyolojik hasarın, Anzer balı kullanımı ile önlenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF EFFECT OF ANZER HONEY ON THE ETHANOL INDUCED LESIONS IN THE MUCOSA OF RAT STOMACH ASLI DO?AN ABSTRACT In this study influence of Anzer honey on ethanol - induced mucosal damage in stomach was investigated in Wistar albino rats (Rattus rattus). The rats used in this study, were separated into four different groups as following, control, ethanol, Anzer honey + ethanol, N-etilmaleimid. The mean amount of Evans Blue in the stomach of the rats in each group was measured by a spectrophotometer. At the end of the study stomachs of the rats in each group were excised, fixed and embedded in paraffin. The paraffin sections of the stomach were stained with Hematoxylin & Eosin in order to examine the histological structure. Mean amounts of Evans Blue in the stomach were determined and differences in histological structure between the rats in groups were evaluated. The mean amount of Evans Blue leaked into the stomach of rats in ethanol groups was 1.29 ± 0.34 ug, and 0.73± 0.11 ug in N-etilmaleimid groups These values were higher than the control values, 0.51 ± 0.27 ug. In addition to this, damage, haemorrhage and congestion in the stomach of rats in ethanol and N- etilmaleimid groups were observed. On the other hand, mean amount of Evans Blue leaked into the stomach of rats in Anzer honey + ethanol groups was 0.26 ±0.15 ug and that was less than the value from control group. In this group, there were a few haemorrhage however no damages of in the mucosal cell were determinated. We suggest that, ethanol-induced biological damage in rat stomach can be prevented by Anzer honey.