Ehrlich ascites tümörü ile balb-c farelerde oluşturulmuş solid tümör modelinde curcuminin apoptoz üzerine etkileri
Affects of curcumin on solid tumor model of balb-c mice by ehrlich ascites tumor
  1. Tez No: 118846
  2. Yazar: ELİF İLKAY TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜRTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI. ÖZET Son yıllarda apototik etkisi olduğu düşünülerek çalışmalarda kullanılan maddelerden biri de curcumindir. Curcuminin değişik mekanizmalarla apoptozu indüklediği ileri sürülmektedir. Çalışmada kullanılan 54 adet dişi Balb-c soyu fare 3 gruba ayrıldı. Oluşturulan deney gruplarına 100 mg/kg/gün dozda curcumin gün aşırı gavaj yolu ile uygulandı. Her deney grubu için birer kontrol grubu oluşturuldu. Curcumin serum fizyolojikle hazırlanmış %9'luk etil alkol çözeltisiyle çözüldükten sonra gavaj yoluyla hayvanlara verildi, %9'luk etil alkol çözeltisi de aynı miktarda yine gavaj yoluyla kontrol gruplarına verildi. Üç gruba da 3x1 06 EAT hücresi serum fizyolojikle sulandırılarak, hayvanlara subkutan olarak yerleştirildi. Grup 1'in deney grubuna, 20 gün curcumin yüklemesi yapıldı. 20. günün sonunda EAT tümörü pasajı yapıldı. 13 gün daha curcumin uygulamaya devam edildi ve 13. günde sakrifikasyon gerçekleşti. Grup 2' nin deney grubuna tümör pasajı yapılıp, sakrifikasyondan 48 saat önce curcumin verildi. 13. günde sakrifiye edildi. Grup 3'ün deney grubuna tümör pasajı yapıldı ve aynı zamanda curcumin verilmeye başlandı. 13. güne kadar kadar curcumin uygulandı. Çıkarılan tümörler üzerinde uzun ve kısa çap ölçümleri, apoptozu göstermek için in situ DNA uç işaretleme tekniği, Hematoksilen- Eosin boyası ve Elektronmikroskop teknikleri uygulandı. İn situ DNA uç işaretleme tekniğinde elde edilen apoptotik hücre sayısı sonuçlarının bağımsız iki örneklem t testi ile yapılan istatistiki değerlendirilmesinde Grup 1 'in deneyli ve kontrol grubu arasındaki fark anlamlı bulunmadı (p>0.05). Bu bulgumuz aynı grupların Hematoksilen-Eosin boyasındaki bulgularla paralellik gösterdi. Grup 1'in deney ve kontrol grupları en uzun süre alkol alan hayvanlardı. Bu nedenle apoptoz yüksekliği etanolun kendisinin apoptotik etkisi bulunmasına bağlandı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Curcumin is used in the studies as an apoptotic compound in recent years. Curcumin induces apoptosis by different pathways. In this study, 54 female Balb-c rats are divided into 3 groups. The curcumin were given experiment groups by gavage with a dose of 100 mg/kg/day once-in 2 days. For every experiment group a control group was organized. Curcumin is solved in %9 ethyl alcohol in saline then given to animals by gavage. The same volume of %9 ethyl alcohol solution was also given to control groups by gavage. 3x1 0 6 EAT cells were diluted with serum physiologic and given to all 3 groups by subcutan. Curcumin was given to Group 1's experiment group for 20 days. At the end of 20 th day EAT tumor passage was done and curcumin application was continued for next 13 days. At the end of 13 th day sacrification was done. Tumor passage was done to 2nd experiment group and curcumin was given 48 hours before sacrification. Sacrification was done in 13 th day. Tumor passage was done to the 3rd experiment group and at the same time curcumin was started to be given to the experiment group. Until 13 th day (until sacrification) curcumin was applied. The same applications were done to the control groups as experiment groups identically, the only difference is the application of the solvent alone. On the extirpated tumors, long-short radia measured, apoptosis detected by in situ DNA end labeling, Hematoxilen-eosin staining and electronmicroscopy techniques. Statistical evaluation of the number of the apoptotic cell results in the in situ DNA end labeling technique between 1st experiment group and its control was not significiant (p>0.05). This evidence was parallel to the results in hematoxilen-Eosin staining between the 1st experiment group and its control. 60The 1st experiment group and its control were exposed alcohol for longest period, so that the results were unsignificant because of the apoptotic effect of the ethanol. In the 2nd group more apoptotic cells were found according to its control.