Zirkonyum kor yapıların kısa implant dayanakları üzerine simantasyonunda kullanılan farklı yapıştırma simanlarının ve yüzey işleminin tutuculuğa etkisinin incelenmesi
Effect of different luting cements and surface treatments on the bond strength of zirconia core materials cemented to short implant abutments
- Tez No: 266954
- Danışmanlar: PROF. MUSA ÜSTÜN GÜLDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Restorasyonların bütünlüğünün ve tutuculuğunun korunması implant tedavilerinin başarısında önemlidir. Bu yüzden kuron tutuculuğu, sabit restoratif işlemlerin kritik bir yönü olarak görülmektedir. Dayanakların aksiyal duvar yüksekliği kısa olduğu durumlarda implant dayanakları üzerine simante edilen restaorasyonların tutuculuğunu ve bütünlüğünü başarmak çok zordur.Bu çalışmanın amacı zirkonyum kuronların kısa implant dayanakları (3 mm) üzerine simantasyonunda kullanılan 4 farklı yapıştırma simanın ve yüzey işleminin tutuculuğa etkisinin incelenmesidir.Bu çalışmada 3 mm uzunluğunda 64 adet zirkonyum ve 64 adet titanyum dayanak kullanıldı. Dayanaklar zirkonyum kuronlar ile restore edildi. Deney grubundaki dayanaklara yüzey işlemi uygulandı (tribokimyasal silika kaplama, Cojet). Kontrol grubundaki dayanaklara yüzey işlemi uygulanmadan zirkonyum kuronlar simante edildi. Zirkonyum kuronlar 4 farklı siman (self adeziv rezin siman; RelyX U100, dual sertleşen rezin siman; RelyX ARC, çinko polikarboksilat; Adhesor Carbofine and implant simanı; Premier) ile simante edildi. Yaşlandırma işleminin ardından tutuculuk değerleri universal test cihazı ile çapraz başlık hızı 2 mm/dk olacak şekilde ölçüldü. Verilerin analizi Friedman ve Kruskal-Wallis testi kullanılarak tamamlandı.Kontrol grubu ve deney grubunda self adeziv rezin siman ile simante edilen zirkonyum kuronların ortalama tutuculuk değerlerinin dual sertleşen rezin siman, çinko polikarboksilat siman ve implant simanından istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmektedir (p? 0,05).Zirkonyum ve titanyum dayanaklara yapıştırılan zirkonyum kronların tutuculukları yüzey pürüzlülüğünden, yüzey işleminden ve siman tipinden etkilenmektedir. Tribokimyasal silika kaplama zirkonyum kuron ve implant dayanakları arasındaki tutuculuğu artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Maintaining the integrity and retention of implant supported restorations is important for the success of implant therapy. Crown retention remains a critical aspect of fixed restorative procedures. The integrity and retention of cemented restorations over implant abutments is difficult to achieve when the axial wall height of the abutment is short.The objective of this study was to determine the effect of surface treatment method on the retentiveness of zirconium crowns cemented over short (3mm) zirconium and titanium abutments using 4 types of final cements.In this study 64 zirconium and 64 titanium abutments 3 mm in height were used. Abutments were restored with zirconium crown restorations. In experimental group surface treatment (tribochemical silica coating, Cojet) was applied to abutments. In control group zirconium crown restorations were cemented without any surface treatment. Zirconium crown restorations were cemented with 4 different luting cements (self adhesive resin cement; RelyX U100, dual cure resin cement; RelyX ARC, zinc polycarboxilat cement; Adhesor Carbofine and implant cement; Premier). After aging procedure, retention values were measured in a universal testing machine at a crosshead speed of 2 mm/min. Data were statistically analyzed using Friedman and Kruskal-Wallis test.The mean retention values for zirconium crowns cemented with self adhesive resin cement were statistically significantly greater than dual cure adhesive resin cement, zinc polycarboxilat and implant cement at (each groups) control group and experimental group (p? 0,05).The retention of zirconium crown luted over zirconium and titanium abutments was influenced by surface texture, surface pretreatment, and type of cement. Tribochemical silica coating increased the retention between zirconium crown and implant abutments.