Kalp yetmezliği olan bireylerde cinsiyetin hastalık algısına etkisi
The effect of gender on the illness perception in individuals with heart failure
  1. Tez No: 266966
  2. Yazar: SİNEM CİDDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kalp yetmezliği olan bireylerde cinsiyetin hastalık algısına etkisini incelemektir.Yöntem: Karşılaştırmalı, tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma örneklemine bir üniversite hastanesinin kardiyoloji polikliniğinde takip edilen 115 kalp yetmezliği hastası alınmıştır. Veriler kalp yetmezliği olan bireyi tanılama formu, komorbidite indeksi ve ?Hastalık Algısı Ölçeği? kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of gender on the illness perception in individuals with heart failure.Method: This is a comparative and a descriptive study. The sample group of the study consisted of 115 patients with cardiac failure that are being followed up in the cardiology polyclinic in a university hospital. The data are obtained from the individual diagnosis forms, the Comorbidity Index and the ?Illness Perception Questionnaire?.