Tokat ilinde 65 yaş ve üzeri kişilerde çinko eksikliği prevalansı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
The prevalence of zinc deficiency and analysis of influencing factors in individuals aged 65 and over in the tokat province
  1. Tez No: 901671
  2. Yazar: KENAN YUSUF GÖRGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT EĞRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Çinko eksikliği tüm dünyada özellikle de gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Vücutta demirden sonra en çok bulunan eser element olan çinko, 300'den fazla enzimin yapımına katılmaktadır. Bu nedenle çinko eksikliği, bağışıklık sistemi, sinir sistemi, büyüme ve gelişme, üriner sistem, gastrointestinal sistem ve dermatolojik bozukluklar gibi birçok organ ve sistemi olumsuz etkilemektedir. Çinko eksikliği önlenmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Özellikle çinko eksikliği açısından riskli grupta yer alan yaşlı bireylerde bu durum daha da önem kazanmaktadır. Literatürde, yaşlı popülasyonda çinko eksikliğinin daha sık görüldüğü çeşitli çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, yaşlı bireylerde çinko eksikliğinin prevalansını saptamak, bu eksikliğin sebeplerini irdelemek, çeşitli sağlık sonuçları üzerindeki etkilerini bulmak ve bu eksikliğin önlenmesine yönelik stratejilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikte olan bu çalışma Tokat il ve ilçelerinde 65 yaş ve üzerindeki bireylerde çinko eksikliği prevalansı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yürütüldü. Çalışmaya katılan gruba Tokat merkez ve ilçelerinde belirlenen Aile Hekimliği Birimleri (AHB) aracılığıyla ulaşılmış olup çalışma 01.12.2023 – 31.05.2024 tarihleri arasında yürütüldü. Örneklem grubunun büyüklüğünün hesaplanmasında Epi İnfo 7.0 programı kullanılarak hedeflenen nüfus 496 olarak bulundu. Araştırma öncesinde Etik Kurul Onayı ve çalışmanın birinci basamakta yapılması için ilgili izinler alındı. Araştırma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörlüğü tarafından (2023/80) desteklendi. Araştırmaya katılmayı kabul eden tüm bireylere beş bölümden oluşan anket soruları yüz yüze yöntemiyle yöneltildi. Ankette yaşlı bireylerin malnütrisyonunun değerlendirmek amacıyla Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MNA) Testi uygulandı. Testte 17 puanın altı malnütrisyonlu, 17-23,5 puan arası malnütrisyon riskli, 23,5 puanın üzeri ise normal olarak değerlendirildi. Sonrasında oksipital bölgeden 1-2 cm saç örnekleri alındı. Toplanan saç numuneleri yıkanıp kurutulduktan sonra çözdürülüp indüktif eşleşmiş plazma (ICP) cihazı ile analizi gerçekleştirildi. Çinko eksikliği, saç çinko düzeyinin 70 µg/g'nin altında olması olarak tanımlanmış ve referans olarak Uluslararası Çinko Beslenmesi Danışma Grubu (IZiNCG) değerleri esas alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldı. Tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitmey-U, Kruskal Wallis-H, Pearson ki-kare testi, Fisher'ın kesin ki-kare testi, Spearman kolerasyon ve Binary lojistik regresyon analizi IBM SPSS 20.0 paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Zinc deficiency is a significant public health concern worldwide, particularly in developing countries. As the second most abundant trace element in the human body after iron, zinc is a structural component of more than 300 enzymes. Therefore, zinc deficiency adversely affects numerous systems and organs, including the immune and nervous systems, growth and development, the urinary system, the gastrointestinal tract, and dermatological health. If left unaddressed, zinc deficiency can lead to serious health issues. This is especially critical in elderly individuals, who are at a higher risk of zinc deficiency. Various studies in the literature have demonstrated that zinc deficiency is more prevalent in the elderly population. This study aims to determine the prevalence of zinc deficiency in elderly individuals, investigate the underlying causes, identify its impact on various health outcomes, and develop strategies for preventing this deficiency. Method: This cross-sectional study was conducted to investigate the prevalence of zinc deficiency and its influencing factors among individuals aged 65 and over in Tokat province and its districts. The study population was reached through Family Health Units (FHU) in the center of Tokat and its districts, and the study was carried out between December 1, 2023, and May 31, 2024. The sample size was calculated using the Epi Info 7.0 program, yielding a target population of 496 individuals. Prior to the study, ethical approval and relevant permissions for conducting the research in primary care settings were obtained. The research was supported by Tokat Gaziosmanpaşa University Scientific Research Projects (BAP) Coordination Unit (project number 2023/80). All individuals who agreed to participate in the study were administered a face-to-face questionnaire consisting of five sections. The Mini Nutritional Assessment (MNA) test was applied to evaluate malnutrition in the elderly. In the test, a score below 17 indicated malnutrition, a score between 17 and 23.5 indicated a risk of malnutrition, and a score above 23.5 was considered normal. Subsequently, 1-2 cm hair samples were collected from the occipital region. The collected hair samples were washed, dried, dissolved, and analyzed using an inductively coupled plasma (ICP) device. Zinc deficiency was defined as a hair zinc level below 70 µg/g, based on reference values established by the International Zinc Nutrition Consultative Group (IZiNCG). The data obtained from the study were entered into a computer for analysis. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Pearson's chi-square test, Fisher's exact chi-square test, Spearman's correlation, and binary logistic regression analysis were performed using IBM SPSS version 20.0.