Lateral epikondilitli hastalarda kinesio bantlamanın etkinliği
Effectiveness of kinesio taping on patients with lateral epicondylitis
- Tez No: 267005
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çoğunlukla işe bağımlı, tekrarlayıcı strain yaralanmalarından kaynaklanan lateral epikondilitin tepe insidansı 40 ve 50'li yaşlarda olup genel popülasyondaki insidansı % 1 ? % 3'tür. Kadınlarda hastalık süresi daha uzun ve şiddetlidir. Lateral epikondilit bir kez gelişti mi iyileşmesi güç olan, tedaviye başvurmaksızın seyre bırakıldığında 6 aydan 24 aya kadar kronik hal alabilen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Konservatif tedavi ilk sıradadır. Minimum 6 aylık konservatif yaklaşımların ardından cerrahi tedavi endikedir.Bantlama da bir tedavi yöntemi olarak, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edilmektedir. Kenzo Kase tarafından icat edilen Kinesio® bant, yeni bir yapışkan bantlama yöntemidir. Esnek ve uzun süre cilt üzerinde kalabilen, estetik görünümlü, suya ve terlemeye tolerasyonu yüksek özel bir bant kullanılmakta ve özel uygulama teknikleriyle, farklı amaçlar doğrultusunda uygulanmaktadır.AMAÇ: Bu çalışmada, uygulanmasına ülkemizde de son yıllarda başlanmış olan ve kullanılırlığı gittikçe yaygınlaşan kinesio bantlamanın, lateral epikondilit tedavisindeki etkisi araştırılmıştır.OLGULAR: Yaş ortalaması 46,56 olan; 15 kadın 3 erkekten oluşan; 18 lateral epikondilitli hastanın ortalama semptom durasyonu 12,72 hafta idi. 14 olguda dominant taraf tutulumu vardı.YÖNTEM: Hastalar 2 gruba ayrılarak infrared, ultrason, germe, derin friksiyon masajı, kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşan bir tedavi programı uygulanmıştır. Bir gruba kinesio bantlama ayrıca uygulanarak, tedavideki etkinliği araştırılmıştır. Sonuç ölçümleri için VAS, Nirschl lateral epikondilit evrelemesi ve kavrama kuvveti ölçümü kullanılmıştır.SONUÇLAR: Grupların, başlangıç değerlerine göre kontrol zamanındaki fark ortalamaları karşılaştırmasında; kinesio grubunun VAS ve Nirschl Lateral Epikondilit Evrelemesi skorlarında kontrol grubundan anlamlı ölçüde daha fazla gelişme gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The incidence of lateral epicondylitis is 1-3 % and frequently caused by repetitive strain injuries. Peak incidence is seen at 40-50ies in general population. Women have longer symptom duration and feel worse than men. Once it occurred, difficult to heal and if it is left without treatment, may last as long as 6 to 24 months becomming cronically and threatenning life quality. Conservative treatment is at first step. Surgical treatment is indicated after 6 months minimum.Taping is a choice within the physical treatment and rehabilitation methods. Kinesio Taping which is invented by Kenzo Kase, is a new adhesive taping metod. It is fleksible and well tolerates water. With some technics special to method, it has been used for different conditions.PURPOSE: In this study, effectiveness of kinesio taping, which started to be used in our country recently and becommming widely used, was studied in the treatment of lateral epicondylitisSUBJECTS: 15 women and 3 men of which mean age was 46,56 took part in the study. Mean symptom duration was 12,72 and 14 of the patients were affected at the dominant side.METHOD: Patients were divided into two groups and both received a treatment protocol consisting of Infrared, ultrasound, stretching, deep friction massage and strengthenning exercises. One of the groups had taping more, in order to see its effectiveness. For outcome measures; VAS, Nirschl Staging of Lateral Epicondylitis and Grip Strength Measures were assessed.RESULTS: When groups compared for the means of assessment protocol differences between the beginning and the control time, VAS and Nirschl Staging of lateral epicondylitis seen significantly better in the kinesio group.