Hemodiyaliz hastalarında hemoglobin değişkenliği
Haemoglobin variability in haemodialysis patients
- Tez No: 267038
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AYKUT SİFİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Anemi, hemodiyaliz (HD) hastalarında mortalite ve morbiditeyi etkileyen önemli bir faktördür. Son yıllarda aneminin tedavi sürecinde yaşanan hemoglobin (Hb) değişkenliğinin bu etkide önemli olduğu düşünülmektedir. Hb değişkenliğindeki temel etmenlerden birisi olan eritropoezi uyarıcı ilaç (ESA) tedavisine ait geri ödeme koşulları ülkemizde birtakım farklılıklar içermektedir. Bu da Hb değerlerinde dalgalanmalara yol açmaktadır. Çalışmadaki amacımız; HD tedavisi almakta olan hastaların hemoglobin değişkenliğini belirlemektir.Gereç ve Yöntem: Geriye dönük olarak üç özel diyaliz merkezinde HD'e girmekte olup, sürekli izlemi olan 473 hastadan 114'ünün 12 aylık toplam 1368 Hgb değeri analiz edilmiştir. Hastaların Hb değerleri; >12 gr/dl yüksek, 11-12 gr/dl hedef ve
Özet (Çeviri)
Objective: Anemia is an important factor affecting mortality and morbidity among haemodialysis (HD) patients. In recent years Hb variability which is seen concomittantly with the anemia treatment process has been thought to have an influence on this effect.The implementation of social security refunds for eritropoesis stimulating agent (ESA) treatment, which is one of the main factors of Hb variability, vary in our country, which makes Hb values fluctuate. In this study; our objective is to determine haemoglobin variability of the patients who are receiving hemodialysis treatment.Materials and Methods: Among 473 patients who are receiving HD treatment in three private dialysis center and have a 12 month regular registry, 1368 Hb value of 114 of them were analysed retrospectively. Hb values are classified as high >12 gr/dl, target 11-12 gr/dl and low