Foliküler sıvı GDF9 ve BMP15 düzeylerinin oosit ve embryo kalitesine etkisi
The effect of follicular fluid levels of GDF9 and BMP15 on oocyte and embryo quality
  1. Tez No: 267037
  2. Yazar: FUNDA GÖDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Metot: Kontrollü over stimulasyonu uygulanan 97 hastadan folikül sıvısı alındı. Foliküler sıvı GDF9 ve BMP15 proform ve matur düzeyleri western blot yöntemi ile ölçüldü. Foliküler sıvı FSH, östradiol ve progesteron düzeyleri otomatik kemiluminesent enzim immunoassay ile ölçüldü.Sonuçlar: Toplam 97 hastaya ait oosit ve folikül sıvısı çalışmaya dahil edildi. GDF9 ve BMP15 propeptit formu tüm örneklerde saptanırken , GDF9 matur formu 88(%90.7), BMP15 matur formu ise 58(%59.8) örnekte mevcuttu. GDF9 matur düzeyleri ile oositlein nükleer maturasyonu arasında istatistiksel anlamlı korelasyon saptandı (p< 0.05). Yüsek kalitedeki embryolara ait folikül sıvılarında ortalama GDF9 matur seviyesi daha yüksek saptandı. Klinik gebeliği olan olgularda da GDF9 matur düzeyleri anlamlı yüsek saptandı. GDF9 ve BMP15 proform düzeyleri ve BMP15 matur düzeyleri ile nükleer maturasyon, fertilizasyon, embryo kalitesi arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı. Foliküler sıvı hormon düzeyleri ile GDF9 ve BMP15 arasında korelasyon saptanmadı.Yorum: Foliküler sıvı GDF9 matr düzeyi yüksek olan olgularda nükleer maturasyon, embryo kalitesi ve klinik gebelik oranları fazladır. Buna göre IVF kültür medyumlarına rekombinant GDF9 matur eklenmesiyle tedavi başarısının arttırılabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Methods: The levels of follicular fluid GDF9 and BMP15 propeptide and mature forms were estimated by western blot analysis. The levels of follicular fluid FSH, estradiol and progesterone were measured with automated chemiluminescent enzyme immunoassaysResults: Ninety seven follicular fluid samples and oocytes were included to this study. The propeptide form of GDF9 and BMP15 were detected in all samples, however the mature forms were evident in 88 (90,7%) and 58 (59,8%) respectively.