Kronik hipoksi ile oluşturulmuş pulmoner arteriyel hipertansiyon hayvan modeline bevacizumab uygulamasının etkileri
Effects of bevacizumab administration on the chronic hypoxic pulmonary arterial hypertension animal model
  1. Tez No: 267039
  2. Yazar: CANAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ UÇAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kronik hipoksiye ikincil pulmoner hipertansiyon rat modelinde, bevacizumab(VEGF antikoru) uygulamasının sağ kalp basınçları ve VEGF serum, kalp ve akciğer doku düzeylerine etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: 200-250mg aralığındaki Wistar-albino ratlar kullanılmıştır. Grup1(n=6): oda havası+serum fizyolojik(SF); Grup2(n=6): oda havası+bevacizumab; Grup3(n=6): hipoksi+SF; Grup4(n=6): hipoksi+bevacizumab uygulamaları yapılmıştır. Hipoksi gruplarına %10 oksijen+%90 azot gaz karışımı verilmiştir. 5.günde SF veya bevacizumab uygulamaları yapılmış ve 8.günde genel anestezi altında anterior torakotomi sonrası doğrudan sağ kalp ve sol kalp basınçları ölçülmüş, sonrasında tam vücut kanları ve akciğer dokuları alınmıştır. Postmortem sağ ventrikül/(sol ventrikül + septum) ağırlıkları (Fulton İndex) ölçülmüştür.Bulgular: Sağ kalp basınç ortalamaları Grup1'de 10.83±0.48 mmHg, Grup2'de 11.00±.037 mmHg, Grup3'de 37.33±0.95 mmHg, Grup4'te 32.00±1.03 mmHg'dır. Grup 3 ve Grup 4 sağ kalp basınçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır(p=0.002). Benzer şekilde Grup3 (0.31±0.01) ve Grup4 (0.25±0.01)'ün Fulton indexleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır(p0.05).Sonuç: Hipoksi uygulanmayan ve uygulanan gruplar arasında sağ kalp basınçları, Fulton indeksleri, serum VEGF düzeyleri, MK ve MK% değerleri arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı çıkması modelin başarıyla oluşturulduğunu göstermektedir. Hipoksik gruplar arasında bevacizumab uygulaması ile sağ kalp basınçlarında, fulton indekslerinde, MK ve MK% değerlerinde ve doku VEGF skorlarında anlamlı düşüş saptanması ise bevacizumabın akut etkisinin pulmoner arter basınçlarını düşürme lehine olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Çalışmayla, antineoplastik ajan olarak kullanılan bevacizumab'ın pulmoner hipertansiyon mekanizması üzerine de etkileri olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To establish the interaction of right ventricule pressures; serum, lung and heart tissue VEGF levels and bevacizumab administration in pulmonary arterial hypertension rat model secondary to chronical hypoxia exposure.Method: Wistar-albino rats between 200-250 mg were used. Group1(n=6): room air+serum physiologic (SF); Group2(n=6): room air+bevacizumab; Group3(n=6): hypoxia+SF; Group4(n=6): hypoxia+bevacizumab. 10% oxygen and 90% nitrogen gas mixture was administered to hypoxia groups. SF and bevacizumab administrated in day 5 and under general anesthesia, anterior thoracotomy was applied in day 8. Right and left ventricule pressures were measured directly from heart. After that, whole body blood and lung tissues were taken. Postmortem right venticule/(left ventricule + septum) weight ratios (Fulton index) were measured.Results: Right ventricule pressure means were 10.83±0.48 mmHg in Group1; 11.00±0.37 mmHg in Group2; 37.33±0.95 mmHg in Group3 and 32.00±1.03 mmHg in Group4. Difference of right ventricule pressures between Group3 and 4 was statistically significant (p=0.002). Difference of Fulton index of Group3 (0.31±0.01) and 4 (0.25±0.01) were statistically significant (p0.05).Conclusion: Statistically significant differences in right ventricule pressures, Fulton index, serum VEGF levels, MK and MK% values between nonhypoxic and hypoxic groups represent us that, model has been established successfully. The statistically significant decrease in right ventricule pressures, Fulton index, MK and MK% values and VEGF tissue scores with bevacizumab administration in hypoxic groups is interpretted as bevacizumab?s acute effect is in favour of decreasing the pulmonary arterial hypertension. In our study, we established that bevacizumab which is an antineoplastic agent indeed, can have some effects on pulmonary arterial hypertension mechanisms.