Çoçukluk çağı akut lenfoblastik lösemisinde indüksiyon tedavisinin koagülasyon ve fibrinolitik sistem üzerine etkileri
The effects of induction treatment on the coagulation and fibrinolytic system in children with acute lymphoblastic leukemia
  1. Tez No: 260629
  2. Yazar: MERYEM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİZ GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akut lenfoblastik lösemide (ALL) trombotik komplikasyonların önlenebilmesi için altta yatan nedenlerin iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı ALL'li çocuklarda tanıda ve indüksiyon tedavisi sırasında prokoagülan, antikoagülan, fibrinolitik sistemlerdeki değişiklikleri incelemek ve nedenlerini belirlemektir.Araştırmamızda yeni akut lenfoblastik lösemi tanısı almış 9'u kız 11'i erkek 20 hasta ile 5'i kız 5'i erkek 10 sağlam çocuk kontrol grubunda prokoagülan, inhibitör ve fibrinolitik sistemi, tedaviden önce, kemoterapinin yalnız steroid tedavisi verilen başlangıç fazında ve L-asparajınaz içeren tedavi başlandıktan sonra değerlendirdik.Tedaviden önce faktör VIII (FVIII) ve d-dimer düzeyi yüksek olması koagülasyonun aktive olduğuna işaret etmektedir. Trombinle aktive edilen fibrinoliz inhibitörü (TAFİ) düzeyindeki artış ise fibrinolitik aktiviteyi azaltarak tromboz riskini artırmaktadır. Steroid tedavisi sırasında FVIII düzeyindeki artışla birlikte Plazminojen aktivatör inhibitör-1 ve TAFİ düzeylerinin yüksekliği fibrinolizin baskılanmasını ağırlaştırmaktadır. L-asparajınaz içeren kemoterapi başlandıktan sonra ise protein C, protein S, antitrombin III gibi antikoagülan proteinlerin azalması antikoagülan kapasiteyi azaltırken, FVIII, PAİ-1, TAFİ düzeyindeki artışın devam etmesi fibrinolitik baskılanmanın da devam etmekte olduğunu göstermektedir. TAFİ düzeyinin lösemide PAİ-1'in ise steroid tedavisine bağlı olarak artması fibrinolitik aktiviteyi azaltarak tromboz gelişimi için risk oluşturmaktadır.Sonuç olarak bu çalışmada ALL'de tedavi öncesinde koagülasyonun aktive olduğu ve bunun tedavisi sırasında da devam ettiği, ayrıca steroid tedavisi sırasında PAİ-1 ve TAFİ'nin artmasının fibrinolitik aktiviteyi baskılayabileceği, L-asparajinaz tedavisinden sonra bu değişikliklerin devam etmesine ek olarak inhibitör kapasitenin de azaldığı gösterilmiştir. Hemostatik mekanizmadaki bu çoklu değişiklikler ALL'deki artmış tromboz eğilimine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Inorder to prevent thrombotic complications of acute lymphoblastic leukemia (ALL), it is absolutely necessary that the underlying causes are determined or identified well. The aim of this study is to analyze the changes in the procoagulant, anticoagulant and fibrinolytic systems and determine their causes in children with ALL, at diagnosis and during the induction treatment.In our research, we evaluated the procoagulant, inhibitory and fibrinolytic systems of a group of 20 patients (9 girls and 11 boys) newly diagnosed with ALL and a control group composed of 10 healthy children (5 girls and 5 boys) before the treatment, during the initial phase of the treatment with only steroids and after the L-asparaginase treatment.High levels of factor VIII (FVIII) and d-dimer before the treatment indicates that coagulation is active. Whereas an increase in the thrombin activable fibrinolysis inhibitor (TAFI) levels increases the risk of thrombosis by reducing fibrinolytic activity. An increase of of FVIII levels together with high levels of plasminogen activator inhibitor (PAI) and TAFI during the steroid treatment, contributes to the aggravating or slowing down of suppression of fibrinolysis. After the initiating of the L-asparaginase containing chemotherapy, it is observed that while the reduction of the anticoagulant proteins such as protein C, protein S, antithrombinIII leads to the decreasing of anticoagulant capacity, as PAI, TAFI levels increment progresses, the fibrinolytic suppression continues. The risk of developping thrombosis occurs with the reduction of the fibrinolytic activity due to the increment of TAFI level in leukemia and PAI level during the steroid treatment.In conclusion, during this study, it was observed that coagulation is actived before the treatment of ALL and continues during its treatment to, inaddition to that, the PAI and TAFI increment during steroid treatment can suppress fibrinolytic activity, and there is a continuation of these changes after the L-asparaginase treatment as well as inhibitory capacity decreases. The multiple changes in homeostatic mechanisms can contribute to the increasing tendency of thrombosis in ALL.