Kronik viral hepatitlere bağlı hepatik fibrozda ve sirozda hepatik stellate hücre aktivasyonu ve yeni damar oluşumunun değerlendirilmesi
Evaluation of neoangiogenesis and hepatic stellate cell activation in hepatic fibrosis and cirrhosis due ti chronic viral hepatitis
- Tez No: 267049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Hepatik stellate hücre (HSC) aktivasyonunun belirteci olan alfa-Smooth Muscle Actin (a-SMA) ekpresyonunun viral hepatitlere bağlı değişik fibrosiz evrelerinde ve sirozda değerlendirilmesi. Yine neoanjiogenezisin, fibrozisde ve karaciğer sirozunda damar endotelinin Faktör 8 ile boyanarak ve Chalkley metodunda mikrodamarların sayılması ile değerlendirilmesi ve portal hipertansiyonun gelişmesindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Hastanemizde kronik viral hepatit nedeniyle tedavi öncesi karaciğer biyopsisi yapılmış olan 80 hasta ve karaciğer sirozu nedeniyle nakil yapılmış olan 40 hastanın çıkarılan karaciğer dokusu çalışmaya alındı. Fibrosiz ve nekroinflamatuvar aktivite için modifiye HAİ indeksi kullanıldı. Fibrosiz 0-1 grubu için 40 örnek, fibrosiz 2-3-4 için 40 örnek ve siroz için de 40 örnek alındı. Parafine gömülü örnekler SMA antikoru (1: 100), Faktör 8 (1: 50) immunhistokimyasal boyasıyla boyanmıştır.
Özet (Çeviri)
Backround and aim: Evaluation of hepatic stellate cell (HSC) activation determinant alpha Smooth Muscle Actin (a-SMA) expression in different stages of fibrosis and cirrhosis due to viral hepatitis. It is aimed to determine neoangiogenesis and fibrosis in vascular epitel with Factor 8 dye and couting microvascularity with Chalkley method in order to investigate portal hypertension development.Materials and Method: 80 patients before treatment of chronic viral hepatitis with hepatic biopsy and 40 hepatic transplant patient due to cirrhosis are attended for study. Modified HAİ index is used for fibrosis and necroenflamatuary activity. 40 samples for fibrosis 0-1 group, 40 samples for fibrosis 2-3-4 group and 40 samples for cirrhosis group are taken. Samples in parafine are dyed with SMA antibody (1: 100) and Factor 8 (1: 50) immunochemistry techniques.