IL-6 polimorfizminin doku metal düzeylerine etkisi
Effect of IL-6 polymorphism on tissue metal levels
- Tez No: 267076
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızın amacı, otopsi doku örneklerinde IL-6 polimorfizmini belirlemek ve bu polimorfizm ile karaciğer ve böbrek doku metal düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Çalışmamızda 122 otopsi doku örneğinde IL-6 -174 G/C promotor bölge polimorfizmi araştırıldı. IL-6 -174 G/C polimorfizmi PCR-RFLP yöntemi ile tanımlanmıştır. Amplifiye edilen oligonükleotitler RFLP tekniği kullanılarak NlaIII restriksiyon enzimi ile kesilmiştir. Amplifikasyon ürünü, RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism) tekniği kullanılarak Nla III restriksiyon enzimi ile kesilerek oligonükleotidler elde edilmiştir. IL-6 polimorfizminin allel frekansları ; G allel frekansı % 74.6, C allel frekansı % 25.4; Genotip frekansları ise GG(homozigot tipik) genotipi %54.9, GC (heterozigot tipik) genotipi %39.3, CC (homozigot atipik) genotipi %5.7 olarak bulunmuştur.Çalışmamızın diğer aşamasında metal konsantrasyonları atomik absorbsiyon spektroskopisi ile belirlenmiştir. Sonuçlara göre otopsi örneklerinde IL-6 -174 G/C polimorfizmi ile Pb, Cd, Cu düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon bulunmazken, Zn konsantrasyonu ile pozitif anlamlı bir korelasyon görülmüştür. Otopsi böbrek dokularında ortalama metal (Cu, Zn, Pb, Cd) konsantrasyonu Cu: 17.10±15.74 ppm, Zn: 180.48±85.15 ppm, Pb: 492.89±807,19 ppb,Cd: 96.72±64.13 ppb, karaciğer dokularında ise Cu: 29,99±17,12 ppm, Zn: 218,03±83,99 ppm, Pb: 399,72±288,93 ppb,Cd: 4915,11±6691,64 ppb olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the IL-6 polymorphism in autopsy tissue samples and the relationship between this polymorphism with liver and kidney tissue metal levels.In our study, -174 G/C polymorphism of the IL-6 gene promoter region was investigated in 122 autopsy tissues. IL-6 -174 G/C polymorphism was detected by PCR-RFLP analysis. The amplified oligonücleotides were cut with NlaIII restriction enzyme by RFLP technique. The allele frequencies; G allele frequency %74.6, C allele frequency %25.4; genotype frequencies were 54.9 % homozygote typical (GG), 39.3% heterozygote typical (GC) and 5.7 % homozygote atypical (CC).In the other part of our study, metal concentrations were determined using an atomic absorption mass spectrometer. In conclusion no correlation was found between the IL-6 -174 G/C polymorphism and Pb, Cd, and Cu (p>0.05) levels in the kidney tissues but positive correlation was detected with the Zn concentration. The mean values of Zn, Cu, Cd and Pb levels in kidney tissue were 180.48±85.15 ppm, 17.10±15.74 ppm, 96.72±64.13 ppb and 492.89±807.19 ppb, in liver tissue; 218.03±83.99, 29.99±17.12, 4915.11±6691.64, 399.72±288.93 respectively.