Marburg çift kron tutuculu implant üstü protezlerin biyomekanik analizi
Biomechanical analysis of marburg double crown retained implant overdentures
- Tez No: 267077
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA AKALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tam dişsiz hastalarda, implant üstü protezler yaşam kalitesini arttırmaktadır. Bar, stud, mıknatıs ve teleskop tutucular implant üstü protezlerde kullanılan başlıca tutuculardandır. Marburg çift kron sistemi de ana bağlayıcısız da kullanılabileceği öne sürülen, sürtünmesiz tutuculuğa sahip bir teleskop tutucudur.Çalışmanın amacı, Marburg çift kron tutuculu (MÇK) implant üstü protezlerin implant çevresinde ve dişsiz kretlerde oluşturdukları gerinimlerin, gerinim ölçer yöntemi kullanılarak topuz ve bar tutuculu protezlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve ana bağlayıcı etkinliğinin incelenmesidir.Dört implantlı bir üst çene modelinde, implantlar için üç elemanlı rozet gerinim ölçer, dişsiz kretler için ise tek elemanlı gerinim ölçer kullanılmıştır. Beşer adet MÇK, topuz ve bar tutuculu implant üstü protez hazırlanmış ve yükleme çift taraflı uygulanan 280 N statik dikey yük altında ana bağlayıcılı ve ana bağlayıcısız olarak yapılmıştır.İmplant çevresinde ve dişsiz bölgede oluşturdukları gerinimler açısından ana bağlayıcılı ve ana bağlayıcısız MÇK, topuz ve bar tutucular arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Ancak, topuz tutucunun implantlar çevresinde kuvvet dağılımı ve yönü açısından MÇK ve bar tutucuya göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.Üst çenede dört implant kullanıldığında MÇK tutuculu implant üstü protezlerin, bar ve topuz tutuculu protezler gibi ana bağlayıcısız olarak kullanılmasının implant çevresindeki ve destek dokularda oluşturdukları gerinimler açısından sakıncası yoktur.
Özet (Çeviri)
Implant overdentures improve the quality of life of edentulous patients. Major attachments used in implant overdentures are bar, stud, magnetic and telescopic attachments. Marburg double crown (MDC) system, which is suggested to be used without major connectors, is one of the telescopic attachments providing retention without friction.The aim of this study is to evaluate the strain transmitted to the peri-implant region and edentulous ridges by MDC retained implant overdentures comparing with ball and bar attachments and to investigate the efficiency of major connectors using strain gauge analysis.Three element rosette strain gauges for implants and single element strain gauges for edentulous ridges were used in a maxillary model with four implants. Five each of MDC, ball and bar implant overdentures were prepared and the loading was made with a static vertical load of 280 N applied bilaterally with and without major connectors.The strain patterns produced by MDC, ball and bar attachments with and without major connectors on edentulous ridges and peri-implant region were not found to be statistically significant (p>0,05). However, the stress distribution and direction of ball attachments were different comparing with MDC and bar attachments in the peri-implant region.MDC retained maxillary overdentures with four implants can be used safely without major connectors similar to bar and ball retained implant overdentures with regard to the strains generated on edentulous ridges and peri-implant region.