Köpeklerde ön ekstremite topallıklarının kinetik yürüme analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of forelimb lameness in dogs using kinetic gait analysis
  1. Tez No: 267089
  2. Yazar: ELİF ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada köpeklerde sık karşılaşılan ön ekstremite topallıklarının yürüme analizi ile değerlendirilmesi ve sağlıklı köpeklerle, ön ekstremitelerinde topallık bulunan köpeklerin kinetik yürüme analizi verilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu sayede Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Yürüme Analizi Laboratuvarı için standart değerlere ulaşılması ve Veteriner Ortopedi ve Travmatoloji'ye yeni bir nicel değerlendirme yöntemi kazandırılmasına bilimsel katkıda bulunulması hedeflenmiştir.Çalışmada 80 büyük ırk köpeğin kinetik yürüme analizi AMTI OR6-7MA model biyomekanik kuvvet platformu kullanılarak, özel bilgisayar programı (Acquire version 7.33, Sharon Software 2007) ile sayısal verilere dönüştürülerek ölçüldü. Olgularımızın 40 'ını sağlıklı, 40 `ını ön ekstremitelerinde topallık bulunan büyük ırk köpekler oluşturdu. Her bir olgu için üç yer tepkimesi kuvveti (mediolateral, craniocaudal, vertikal kuvvetler) beşer defa ölçüldü. Değerlendirme yapılırken her bir kuvvet için beş sonucun ortalaması olan tek kuvvet değerlerinden faydalanıldı.Topallığın kinetik yürüme analizi ile değerlendirilmesinde en önemli kuvvetler craniocaudal ve vertikal kuvvetler olarak tespit edildi. Craniocaudal kuvvetlerin topallık bulunan olgularımızın %87,5 `unda sağlıklı olgularımızın kuvvet değerlerine göre yüksek olduğu belirlendi. Ancak craniocaudal kuvvetler topallığın değerlendirilmesinde vertikal kuvvetlerle birlikte sağlıklı sonuçlara ulaştırdı. Vertikal kuvvetlerin ise topallık bulunan olgularımızın %97,5'unda sağlıklı olgularımıza göre düşük ve 80 N*100/body wt değerinin altında olduğu belirlendi. Mediolateral kuvvetler sağlıklı olguların çoğunda 7 N*100/body wt değerinin altında ölçüldü. Topallık bulunan olguların %85 `i bu değerin üzerinde belirlendi ancak mediolateral kuvvetler topallığın değerlendirilmesinde net sonuçlara ulaştırmadı.Sonuç olarak; Türkiye'de ilk kez kinetik yürüme analizi ile topallıklar objektif olarak değerlendirildi, rakamsal verilere ulaşıldı ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Yürüme Analizi Laboratuvarında büyük ırk köpeklerin ön ekstremite kinetik analizleri için standart değerler elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluate forelimb lameness with kinetic gait analysis and compare healthy dogs? gait analysis data with the dogs which have forelimb lameness. This study provides to determine standard values for Gait Analysis Laboratory in Surgery Department of Veterinary Faculty of Ankara University for dogs? forelimb and a new scientific contribution gain a quantitative evaluation method to veterinary orthopeadics and traumatology.In this study kinetic gait analysis numerical data were taken with AMTI OR6-7MA model biomechanic force plate and a special computer programe (Acquire Version 7.33 Sharon Software 2007) for 80 large breed dogs. 40 of the patients were healthy large breed dogs and 40 of them were the dogs which have forelimb lameness. Three ground reaction forces (mediolateral, craniocaudal and vertical forces) were measured five times for each other. To evaluate these forces the average value of five results were used.Craniocaudal and vertical forces were found the most important forces for kinetic gait analysis assessment of forelimb lameness. 87,5% of the lame dogs? craniocaudal forces were higher than healthy dogs? force values. In the evaluation of lameness, craniocaudal forces had reached healthy results when they accessed with vertical forces. 97,5% of the lame patients? vertical forces were found lower than health patients vertical forces and the lame dogs? vertical force values were found lower than 80 N*100/body wt. The majority of healthy dogs? mediolateral forces were measured lower than 7 N*100/body wt. This value was found higher in 85% of lame dogs but evaluation of lameness mediolateral forces weren?t reached final results.Consequently; lameness evaluated objectively with kinetic gait analysis, numerical data were found and standard values for Gait Analysis Laboratory in Surgery Department of Veterinary Faculty of Ankara University was determined for large breed dogs? forelimb kinetic analysis.