Kronik endometritisli ineklerde Lotagen® uygulaması sonrası endometriyumdaki ekostruktur değişikliklerinin belirlenmesi
Evaluation of endometrial echostructure following Lotagen® administiration in cows with chronic endometritis
  1. Tez No: 267088
  2. Yazar: İBRAHİM KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada ekostruktur değerlerinin kronik endometritis olgularında Lotagen® sağaltımından sonra endometriyumda oluşan değişiklikleri ne derece yansıttığı ve değişik endometritis derecelerinin ayrımı, endometritisin tanı ve iyileşme sürecinin belirlenmesinde uygulanabilir bir metod olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır.Çalışmanın hayvan materyalini 45 adet Holstein ırkı inek oluşturmuştur. Postpartum muayene yöntemi olarak transrektal palpasyon, vaginoskopi ve ultrasonografi (5.0 Mhz Linear rektal prob) yöntemleri kullanılmıştır. Endometritis olguları muayene bulguları ve klinik semptomlara göre, I. derece (E1, hafif, n=10), II. derece (E2, orta, n=12) ve III. derece (E3, şiddetli n=11) olarak sınıflandırılmıştır. Çalışma gruplarında intrauterin Lotagen® (%3) uygulanmıştır. Kontrol grubunda (n=10) herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. Çalışma grupları ve kontrol grubunda uygulama öncesi ve sonrasında endometriyal sitoloji örnekleri alınmış ve değerlendirilmiştir. Çalışma boyunca kontrol gün ve saatlerinde (0., 1. ve 6. saat ile 2., 3., 5. ve 10.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out if echotexture parameters could determine and differentiate different degrees of chronic endometritis cases in cows, as well as to evaluate the recovery period and the changes in the endometrium after treatment with Lotagen® administration.Forty-five Holstein cows were used in this study. Transrectal palpation, vaginoscopy and ultrasonography (5.0 Mhz linear rectal probe) were used for postpartum examination. The severity of endometritis cases were classified as 1st degree (E1, slight, n=10), 2nd degree (E2, moderate, n=12), or 3rd degree (E3, severe, n=12), based on clinical symptoms and examination results. Intrauterine 3% Lotagen® was infused for the treatment of the study cows. Cows in the control group (n=12) received no treatment. Endometrial cytological samples were collected in all cows before and after the administration.