Kafes kuşlarından izole edilen Escherıchıa Coli suşlarının tetrasiklin dirençliliğinin klasik ve moleküler yöntemlerle saptanması
Determination of tetracycline resistance in Escherichia Coli isolated from cage birds with classical and molecular methods
- Tez No: 267090
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Ankara'da bulunan 4 kuşevi, 3 bireysel kuş yetiştiricisi ve 2 petshop'ta bulunan 162 kafesten alınan 320 adet dışkı örneği Ames Transport Medium'lu steril svaplar (Cultiplast Tampon Plast) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada toplanan örnekler, kanarya (98), muhabbet kuşu (106), papağan (25), saka (14), Hint bülbülü (Mandalin) (22) ve güvercin (55) ırkı hayvanlardan sağlanmıştır. Toplanan örnekler soğuk zincir altında muhafaza edilerek laboratuvara ulaştırılmıştır.Çalışmada kafes kuşlarından taze olarak toplanan 320 adet dışkı örneği kültürel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. 320 adet dışkı örneğinin 56 tanesinden (% 17.50) E. coli izole edilmiştir. 56 suşun 44 adedinde (% 78,57) tetrasiklin direnci tespit edilmiştir. Konjugasyon deneyi yapılan 35 adet suşun 3 adedinde (% 8.57) aktarım saptanmıştır. Izole edilen suşların 35 adedinde (% 62.50) tet(A), 22 adedinde (% 39.28) tet(B) ve 15 adedinde (% 26.75) hem tet(A) hem de tet(B) genleri tespit edilmiştir. Plazmid izolasyonu 56 adet E. coli suşunun 42 adedinden (% 75) gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak, bu çalışmada kafes kuşlarının dışkı örneklerinden izole edilen E. coli suşlarının tetrasiklin direnci ve direnç aktarımı klasik ve moleküler yöntemler kullanılarak tespit edildi. Klasik yöntemler daha ucuz olmasına karşılık, bu yöntemlerle tespit edilemeyen sonuçların moleküler yöntemler kullanılarak daha güvenli şekilde elde edilebileceği ve bunların da direnç tespiti açısından rutin olarak uygulanabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 320 fecal samples collected from 162 cages from 4 bird houses, 3 individual bird owners and 2 petshops in Ankara. Fecal samples were taken with sterile swaps, using Ames Transport Medium (Cultiplast Tampone Plast). Examples collected from canaries (98), love birds (106), parrots .(25), goldfinches (14), Indian nightaingale (22) and geese (55). All samples sent to the laboratory with cold cycle.In the study, fresh fecal samples were analyized by cultural methods. From 56 of 320 fecal samples identified as E. coli (% 17.50). 44 of 56 E. coli strains (% 78,57) were identified as tetracycline resistance strains. In conjugation experiment, 3 of 35 (% 8.57) E. coli strains had showed conjugation. 35 tet(A) genes (% 62.50), 22 tet(B) genes (% 39.28), 15 tet(A) and tet(B) genes (% 26.75) were isolated from E. coli strains, respectively. Also, plasmid isolations were made and from 56 strains we found 42 strains (% 75).In conclusion, tetracycline resistance and transferation of resistance of E. coli strains which isolated from fecal samples were detected by using classical and molecular methods. In contrast, the classical methods were cheaper but detection of the results by moleculer methods were more trustful and shown that detection of resistance by these methods could be useful for the routine analysis.