İç Anadolu Bölgesi illerinden toplanan mısır silajı örneklerinde Aflatoksin ve Zearalenon kirliliklerinin belirlenmesi.
Determination of Aflatoxin and Zearelenone contamination in corn silage samples collected from Central Anatolian Region.
  1. Tez No: 267101
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu doktora tezinde İç Anadolu Bölgesi'nin tüm illerinden toplanan mısır silajı örnekleri genel ve toksikolojik özellikleri yönünden incelendi. Bu amaçla Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Sivas, Yozgat, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Çankırı, Kayseri, Nevşehir'deki süt sığırcılığı ve koyunculuk işletmelerinden 1 Mart-31 Mayıs 2008 tarihlerinde 2007 yılının ürünü olan toplam 260 mısır silajı örneği toplandı. Örneklerde silajın genel görünümü, silo tipi ve iklim şartları, silaja konulan katkı maddeleri, pH ve % kuru madde (KM) oranları incelendi ve aflatoksin B1 (AF B1) ve zearalenon (ZON) düzeyleri belirlendi. Ayrıca silaj özelliklerinin mikotoksin üremesi üzerine muhtemel etkilerinin değerlendirilmesi ve geçerliliği denenmiş yöntemlerin rutin analizlerde kullanılabilir hale getirilmesi amaçlandı.AF B1 ve ZON kirlilikleri HPTLC-fluorodansitometrik yöntemle ölçüldü. Özgünlük, doğrusallık, geri kazanım, duyarlılık, kesinlik ölçütlerinde metot validasyonu yapıldı. Mikotoksin analizlerinde duyarlılık limitleri AFB 1 için 2 ppb, ZON için 12 ppb; geri kazanım AF B1 için % 74, ZON için % 81 olarak belirlendi.Toksikolojik analizler sonucunda silaj örneklerinin hiçbirinde AF B1 ve ZON kirliliği tespit edilemedi. Silajlarda AF B1 ve ZON düzeylerini tespit eden geçerliliği denenmiş bu yöntemlerin rutin analizlerde laboratuvarlarda kullanılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, the corn silage samples collected in all of the provinces of Central Anatolia were studied in terms of general and toxicolgical properties. For this aim, a total of 260 corn silage samples which were the crops of the year 2007 were collected in the dairy cattle and sheep raising enterprises in the provinces of Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Sivas, Yozgat, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Çankırı, Kayseri and Nevşehir in Central Anatolia between the dates of March 1 and May 31, 2008. The overall look of the silage, the type of the silos and the climate conditions, the additives added to the silage, pH and percentages of dry matter were investigated. Aflatoxin B1 (AF B1) and zearelenone (ZON) levels in the samples were analysed. In addition, it was also aimed to evaluate the possible effects of the silage characteristics on the formation and production of mycotoxin and to find out the experimented and verified method available for the usage in routine analyses.AF B1 and ZON contaminaton were analysed by HPTLC-fluorodensitometric method. The method validation was performed by the parameters of specifity, linearity, recovery, sensitivity and precision. In the mycotoxin analyses, the limits of sensitivity were determined 2 ppb for AFB1 and 12 ppb for ZON. The recovery was 74 % for AF B1 and 81 % for ZON.The result of toxicological analyses, AF B1 and ZON contamination were not detected in any of the silage samples. The tested and verified methods whose effectiveness was experimented on the silage samples were seen that they can be utilised in laboratories for routine analyses.