Bayan sporcularda 20 metre mekik koşu testinin oksidatif stres ve antioksidan düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi.
Plasma antioxidant responses and oxidative stress following a 20 meter shuttle run test in female volleyball players.
  1. Tez No: 267100
  2. Yazar: EMRE ÖZGÜR BULDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYHAN ERGENE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, maksimal bir aerobik test olan 20 metre mekik koşu testinin bayan sporcularda oksidatif stres ve antioksidan düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza Beden Eğitimi Bölümü'nde okuyan 18-24 yaş aralığına sahip 10 sedanter ve aynı takımda oynayan, düzenli olarak aynı antremanı yapan 10 voleybolcu olmak üzere toplam 20 bayan gönüllü katılmış, sporcu ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmışlardır. Bu çalışmada, sporcu ve kontrol grubuna bir defa olmak üzere kardiyorespiratuar verimliliği ve aerobik kapasiteleri gösteren testlerden biri olan 20 metre mekik koşu testi uygulanmıştır. Test öncesi ve testten hemen sonra deneklerden kan örnekleri alınmış ve alınan kan örneklerinde oksidatif stres göstergesi olarak Malondialdehit (MDA) ve antioksidan gösterge olarak Glutatyon (GSH) ve Katalaz (CAT) düzeyleri incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, her iki grupta test sonrası MDA düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of oxidative stress and levels of plasma antioxidants in female volleyball players in response to 20 meter shuttle run test. The study included 10 female volleyball players and 10 sedentary subjects, in the range of 18-24 years of age. Blood samples were taken before and immediately after the test. We have investigated the changes in the activities of antioxidant enzymes - reduced glutathione (GSH), catalase (CAT) ? and malondialdehyde (MDA) as a lipid peroxidation marker in plasma of all subjects.