10-14 yaş kız ve erkek Türk badmintoncularının fiziki gelişim ve fiziki uygunluk parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the physical development and physical fitness parameters of the Turkish female and male badminton players of 10-14 age
  1. Tez No: 267186
  2. Yazar: BEYHAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHİM COŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, 10 ? 14 yaş grubu kız ve erkek Türk badmintoncuların fiziki gelişim ve fiziki uygunluk paremetrelerinin incelenmesi ve elde edilen veriler sonucunda literatürdeki diğer çalışmalarla kıyaslanması amaçlanmıştır. Araştırmaya, Türkiye genelinden 35 ilden yaş ortalaması 12.05±1.21 olan 171 erkek ve yaş ortalaması 12.27±1.24 olan 139 kız badminton oyuncusu katılmıştır. Araştırma yıldızlar ve küçükler okullararası Türkiye şampiyonası, 9-11-13 yaş altı Türkiye şampiyonalarında yapılmıştır. Sporculara, boy uzunluğu, kulaç uzunluğu, vücut ağırlığı ölçümleri, 20 m sürat testi, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, esneklik (derin eğilme), 2 kg sağlık topu atma, sırt kuvveti testleri uygulanmıştır. Ayrıca bu uygulamalar sonucunda, sporcuların anaerobik güç ve beden kitlel indeksi değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 14 paket programına aktarılmış ve bu paket programla tanımlayıcı istatistikleri için Descriptives Testi (standart sapma, minimum, maksimum, ortalama), cinsiyet arasındaki farkı karşılaştırmak için Independent-Samples T test, yaş grupları arasındaki farkı karşılaştırmak için One-Way ANOVA testi, fiziksel uygunluk parametreleri arasındaki ilişkileri incelemek için pearson kolerasyon testi kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmaya katılan badmintoncuların, sürat, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, sırt kuvveti değerlerinin düşük, anaerobik güç değerlerinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, in the result of the investigation of the physical development and physical fitness parameters of the Turkish female and male badminton players of the age group of 10 ? 14 and in the result of the obtained data, the comparison with the other studies of the literature was aimed. 171 male badminton players of average age of 12.05±1.21 and 139 female badminton players of average age of 12.27±1.24 from 35 provinces of all over of Turkey participated in the research. The investigation was done in the Turkey interschools championship of Stars and Little badminton players, as well as in the championship of Turkey under the ages of 9-11-13. Height, stroke length, body weight measurements, 20 m sprint test, standing long jump, vertical jump, flexibility (the deep bending) throwing of medicine ball of 2 kgs and back strength tests were performed and applied to the athletes. In addition, as the result of these applications, the anaerobic power of the athletes and the body mass index values were calculated. The obtained data was transferred to the SPSS 14 packet program and together with this program, Descriptives Tests (standard deviation, minimum, maximum, average) were used for its descriptive statistics, the Independent-Samples T test was used for comparing of the difference between the sexes, the One-Way ANOVA test was used for comparing of the difference between the age groups, and the person correlation test was used for investigation of the relationship between the physical fitness parameters. As the result, badminton players participated in the survey, sprint, standing long jump, vertical jump, back strenght values are low, anaerobic power values were higher.