Wernicke Korsakoff Sendromunda odyolojik bulgular
Audiological findings of Wernicke Korsakoff Syndrome
- Tez No: 267185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK DERİNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında; Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde görülmüşWernicke Korsakoff sendromu tanısı almış kişilerin odyolojik sonuçlarınınretrospektif olarak incelenerek, normallerle karşılaştırılması ve kendi içlerindefarklılıklarının değerlendirilmesi amaçlandı. Wernicke Korsakoff tanısı almışhastaların dosyaları incelendi: olgu öyküleri ayrıntılı olarak alınan, otolojikmuayeneleri yapılmış, davranım odyometrisi, Transient Evoked OtoakustikEmisyon (TEOAE), akustik immitansmetri ve işitsel beyinsapı davranımı(ABR) ile değerlendirilmiş hastalardan çalışma grubu oluşturuldu İstatistikselanalizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS 2008Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verilerideğerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma)yanı sıra, normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arasıkarşılaştırmalarında Student t test kullanıldı. Parametreler arasındaki ilişkilerinincelenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. B1 vitamini alan vealmayan WKS'liler arasında işitme eşikleri açısından istatiksel olarak anlamlıfarklılık saptanmamakla birlikte,B1 almayan WKS'lilerde alçak frekanslardadüşüş gözlenmiştir. Ölüm orucu süresi açısından da işitme eşiklerindeistatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. 70 dB nHL de yapılanABR incelemesinde Wernicke Korsakoff'lu grubun I, III ve V. dalga absolutlatansları normallere göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde uzun bulunmuştur.70 dB nHL ve 90 dB nHL de yapılan ABR incelemesinde B1 vitamini alımı veölüm orucu süresiyle ilgili istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, the audiological findings of 15 patients, diagnosedWernicke-Korsakoff syndrome at Marmara University Medical Schooll wereevaluated retrospectively and assessed whether or not there has been differentpattern than normal audiological findings or differences to each other. Thepatients? ,who has diagnosed wernicke-korsakoff syndrome, records wereexamined : and the study group had been constituted by the patients whoinvestigated by otoscopic examination, air-bone conduction thresholds, speechaudiometry, Transient Evoked Otoacoustic Emission (TEOAE) and acousticimmitansmetry and Auditory Brainstem Response (ABR) test. Statisticalanalyisis were made by using Number Cruncher Statistical System (NCSS)2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA). Student t test was used tocompare the results of normal hearing people and Wernicke-Korsakoff syndrme(WKS) group. The relationship between the parameters were analysed byPearson. There was no statistically significant differences between the hearingthresholds of WKS and normal hearing group with regard to B1 vitamin intake.Morever, ıt vas found no statistically significant differences on the basis of theduration of fast death between two groups. ABR test results showed that I, IIIand V. wave absolute latencies were significantly prolonged than those ofnormal hearing at 70 dB normalized Hearing Level (nHL). At the intensity levelof 70 and 90 dB nHL, no statistically significant differences were observed withregard to B1 vitamin intake and the duration of fast death.