Acil servise başvuran travmalı yaşlı hastaların travmaya maruz kalma nedenleri
Trauma reasons of elderly trauma patients who admitted to emergency service
  1. Tez No: 267203
  2. Yazar: MÜŞERREF MEHTAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, acil servise başvuran yaşlı hastalarda travmayla karşı karşıya kalma nedenlerini irdelemek, yaşlılarda travmaya ilişkin risk faktörlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapıldı.Araştırmanın örneklemini İstanbul'daki iki büyük Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Acil Servis'lerine 23.02.2009 ? 23.05.2009 ile 18.06.2009 ? 17.09.2009 tarihleri arasında başvuran 65 ve üzeri yaştaki 183 travmalı hasta oluşturdu.Araştırmada veriler, toplam otuz beş sorudan oluşan sosyo-demografik özelliklerin değerlendirildiği ve yaralama ile ilgili risklerin belirlendiği anket formu ve Kısaltılmış Yaralanma Ölçeği (AIS) ile toplandı. Bulguların değerlendirilmesi Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 15.0 programı ile yapıldı. Ortalama, Standart Sapma, Yüzde, kikare, Fisher, Mann-Whitney U, KW ve Dunn's kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is made to research the reasons of trauma, determine the risk factors of trauma in elderly trauma patients.Samples of our study include 183 elderly patients applied to emergency services of two education and research hospital in Istanbul for trauma between 23.02.2009 ? 23.05.2009 and 18.06.2009 ? 17.09.2009.In our study, database was collected with an sociodemographic speciality form composed of thirty-five questions and an Abbreviated Injury Scale (AIS). Evaluation of findins was made with SPSS for Windows 15.0 software. Avarage, standard deviation, percent, chi-square test, Mann-Whitney U test, KW and Dunn's Test were used.