Akciğer kanserli hastaların torakotomi sonrası dönemde ağrı algıları ile anksiyeteleri arasındaki ilişki
Corelation between anxiety and pain perceptions of patient with lung cancer in post-thoracotomy period
  1. Tez No: 267204
  2. Yazar: EBRU ÇELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, akciğer kanserli hastaların torakotomi sonrası dönemde ağrı algıları ile anksiyeteleri arasındaki ilişkiyi incelemek için tanımlayıcı olarak yapıldı.Araştırma, Sağlık Bakanlığına bağlı bir Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde postop yoğun bakım ünitesinde akciğer kanseri tanısı konmuş torakotomi olan 100 hasta ile yapıldı. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bireysel özellikler formu ve hastalığa ilişkin özellikleri içeren genel bilgi formu, hastaların ağrı düzeylerini ölçmek için Mcgill-Melzack Ağrı Soru Formu, hastaların postop 0. gün ve 3. gün anksiyetelerini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde Kruskal Wallis, Mann Whitney u, ki-kare testleri, korelasyon analizinde ise Pearson yöntemi kullanıldı.Araştırmaya katılan bireylerin %68'inin derin, %32'sinin yüzeyel ağrısı olduğu saptandı. Hastaların ağrılarını belirleyen kelimelere baktığımızda duyusal boyutta; %26'sı çok keskin, %21'i acıtıcı, %28'i keskin, algısal boyutta; %6'sı şiddetli, %4'ü dayanılmaz, değerlendirmede; %27'si sıkıntılı, diğer bölümde ise %40'ı rahatsız eden olarak ifade ettikleri bulundu. Hastaların postop 0.
Özet (Çeviri)
Research was performed interpretively in order to examine correlation between anxiety and pain perceptions of patient with lung cancer in post-thoracotomy period.Research was performed to 100 patients with lung cancer diagnosed in post-up intensive care unit of Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital. It was benefited from Personal Characteristics Form prepared, as data collection tool, by researcher and General Information Form consisting of details related to the disease, Mcgill-Melzack Pain Questionnaire Form to evaluate pain levels of patients and Beck anxiety scale to evaluate conditions and continuous anxieties. İn analyzing data. Kruskal Wallis, Mann Whitney u, chi-square tests in comparison process and Pearson method in correlation analyze were used.It was determined that 68 % of attendants have extensive pain and 32 % of them have superficial pain. If we take a look at expressions mentioning patient?s pain, it was expressed in emotional extent by 26 % of them as too severely, 21 % of them as painful and 28 % of them as severely. It was expressed in perceptual extent by 6 % of them as intense, 4 % of them as unbearable; 27 % of them as anxious 40 % of them as uneasy.