İnmeli hasta ve yakınının hastalığa tepkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of reaction in stroke patients and their caregiver after A stroke
  1. Tez No: 267212
  2. Yazar: ŞENGÜL ÜZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜKKE KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, inmeli hasta ve yakınının hastalığa tepki olarak yaşadığı sorunları ve psikolojik yanıt olarak gelişen depresyonu değerlendirmek amacıyla planlandı.Araştırma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroloji Servisinde yatan inme tanısı almış 82 hasta ve hasta yakını ile yapıldı. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan hasta ve hasta yakınları için sosyodemografik ve hastalığa ilişkin özellikleri içeren genel bilgi formu, hasta ve hasta yakınlarındaki depresyon düzeyini ölçmek amacıyla `Beck Depresyon Ölçeği' kullanıldı. Bulguların istatistiksel değerlendirilmesi SPSS for Windows 15.0 istatislik yazılım paket programı kullanıldı. Verilerin analizi yapılırken tanımlayıcı istatistiklerden frekans(f), yüzde(%), aritmetik ortalama ( ), standart sapma (SS) kullanıldı. Araştırmanın sonucunda elde edilen ikinci grup verile birinci grup verilerin aralarında bir fark olup olmadığı verilerin normal dağılıma uygunluğuna göre t test, Mann Whitney U test, Kruskal Walllis analizi yardımıyla test edildi.
Özet (Çeviri)
This research has been made to investigate psychological and depressive reactions in stroke patients and their caregivers after a stroke.The research was conducted at the Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Training Hospital?s neurology clinic on 82 stroke patients and their caregivers. As a means of data collection, ?The general information from? including sociodemographic and the disease characteristics, which was prepared by the investigator and the ?Beck Depression Measurement? was to used determine the depression level in the patient and caregivers. The analysis of data were made by using the SPSS 15.0 windows program. Frequency (f), Percentage (%), Normal frequency curve (x), Standard deviation (SS) were used to evaluate the data. The t test applied to he normal course, Mann Whitney, U test, Kruskal Wallis analysis were used to see it there was a difference between group one and group data.