The Language of humor in Turkish verbal jokes
- Tez No: 26721
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZÜNLÜ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
iı ÖZET Bu çalışmada amaç sözlü mizah için bir anlambilimsel kuram (teory) ileri sürmekti. Bu kurama göre Türkçe'deki birçok fıkra metni analiz edildi. Bu kuramın hedefi, bir metnin komik olabilmesi için gerekli ve yeterli şartları çıkartıp göstermekti. Bu tez boyunca, mizahın insanlar arası bir çeşit ile tişim olduğu gerçeği daima göz önünde bulunduruldu. Bu çalışma alanı özellikle söylem çözümlemesi ve bağlamsal anlambilim bulgularını içermektedir. Sayıltı, söylem çözümlemesi ve bağlamsal anlambilim içindeki tanımlama, ayırma ve sınıflama gibi yöntemler yar dımı ile mizah içeren bir metnin dilbilimsel olarak anlaşılmasının daha kolay çalışılabileceğidir. Sayıltı ve sanılar, bütün tez boyunca; Türk dilinden çeşitli örneklerle desteklendi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, the aim was to put forward a formal semantic theory of verbal humor. Many joke-carrying texts in Turkish were analysed by referring to the proposed theory. The goal of the theory was to formulate the necessary and sufficient conditions in purely semantic terms, for a text to be funny. The fact that language of humor is regarded as a way of human communication was seriously taken into consideration throughout this dissertation. The scope of the study included findings of especially discourse analysis and contextual semantics. The hypothesis was that by bringing methods of definition, distintion, and categorization in discourse analysis and contextual semantics, the linguistic realization of a humorous text could be better studied. The hypothesis and assumptions were supported by the examples from Turkish language throughout the entire study.