Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde sigara bırakmada motivasyonun rolü
The role of motivation on smoking cessation of students in Health Sciences Faculty
- Tez No: 267233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KURÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sigara kullanımı üniversite öğrencileri arasında son yıllarda artış göstermiştir. Sigara içen üniversite öğrencilerinin sigara içme özelliklerinin daha iyi anlaşılmasının bu topluluğun ihtiyaçlarına özel müdahaleler geliştirmesini olanaklı kılacaktır.Bu çalışmanın amacı; Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sigara içme sıklığı, sigara içen öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, sigara içme ve bırakmaya yönelik özelliklerinin saptanması, sigara bırakmada motivasyonlarının rolünü araştırmaktır.Bu amaçla Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesindeki 352 öğrenciden 300'üne gözlem altında sosyodemografik özelliklerini, sigara içme durumlarını ve sigara bırakmaya yönelik motivasyonlarını belirlemeye yönelik anket uygulanmıştır.Elde edilen verileri değerlendirmede kullanılan istatistiksel testler; SPSS 13.0 Programı ile ortalamalar, standart sapmalar hesaplanmış, veriler ki kare, ANOVA ve lojistik regresyon testi yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tobacco use substantially increased among university students in last years. Better understanding of university student smokers is warranted to develop interventions specific to the needs of this population.In this study aimed to investigate of smoking prevalance, sociodemographic and tobacco-use characteristics associated with self-identification and the role of motivation in smoking cessation of Ankara University Health Sciences Faculty students.In this study, 300 students of total 352 students were administered a questionary which include sociodemographic and tobacco-use characteristics associated with self-identification and the role of motivation in smoking cessation by face to face technique in Ankara University Health Sciences Faculty.Data were evaluated a statistical pocket program (SPSS). All variables were summarised as mean ± standard deviation. Statistical significance was a signed to p-values of