Sigara içmeyen eğitim fakültesi öğrencilerinin sigaraya karşı tutumları ve etkileyen faktörler
Non-smokers students of education faculty attitudes against smoking and factors affecting
  1. Tez No: 267234
  2. Yazar: ÖZGE BİLGE ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KURÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üniversite öğrencilerinin sigara içmemesi ve sigara ile mücadele etmesi kendilerinden sonraki öğrencilere de örnek teşkil etmesi açısından önemlidir ve mücadelenin yaygınlaştırılmasını olanaklı kılacaktır.Bu çalışmada, sigara içmeyen Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencilerinin, sigara içmeme nedenleri, sigara içmeme davranışını sürdürmeye etki eden faktörleri ve sigara içmeye karşı tutumlarını tespit etmek amaçlandı. Kesitsel olarak planlanan bu çalışmada 1 Nisan 2009- 1 Mayıs 2009 öğretim döneminde, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 1078 öğrenciden sigara içmeyen 869 öğrenci araştırmamızın örneklemini (%80.6) oluşturmaktadır. Sigara içmeyen öğrencilerden 656 `sı (% 75.4) çalışmaya katılmıştır.Elde edilen verileri değerlendirmede kullanılan istatistiksel testler; SPSS 11.5 programı ile ortalamalar, standart sapmalar hesaplanmış, kategorik veriler ki kare, t testi sürekli değişkenler ANOVA ve lojistik regresyon testi yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the fact that university students do not smoke and struggle against smoking set an example for the students who will be attending universities after themselves is of importance, which will make it possible to spread this struggle.In this study, it is aimed to determine the reasons for which Ereğli Education Faculty students do not smoke, the elements contributing to the sustainability of non-smoking habit and their attitudes towards being non-smoker. In this study which has been planned cross sectionally an inquiry was applied to the students who are non-smokers out of the 1078 students at Zonguldak Karaelmas University Ereğli Education Faculty between April 1st and May 1st under observation. 869 ( %80.4) non-smoker students out of 1078 students attending Ereğli Education Faculty form the sample of this study. 656 (75.4) students of these students took part in this study.The statistical tests which have been used to evaluate the outcomes attained : the averages and standard deviation have been calculated through SPSS 11.5 programme, categorical data such as square and continous variable have been assessed by means of ANOVA and logistical regression.