Ailesel Akdeniz ateşi hastalarındaki akut peritonit ataklarının ayırıcı tanısında serum amiloid a, prokalsitonin ve idrar n-asetil glukozaminidazın rolü
The function of serum amyloid a, procalcitonin and urinary n-acetyl-beta d glucosaminidase in differantial diagnosis of acute abdominal attacks of familial mediterranean fever patients from those of peritonitis caused by acute appendicitis
- Tez No: 267242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. ERCAN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ailesel Akdeniz Ateşi Hastalarındaki Akut Peritonit Ataklarının AyırıcıTanısında Serum Amiloid A, Prokalsitonin ve İdrar N-Asetil Glukozaminidaz' ın RolüAilesel Akdeniz Ateşi (AAA) tekrarlayan ateş ve poliserozit atakları ile seyredenailesel ve inflamatuvar bir hastalıktır. AAA'nin karın ağrısı atağının akut apandisit gibi diğerakut karın ağrısı yapan nedenlerden ayırt edilmesi önemlidir.Bu çalışmada kolşisin tedavisi alan AAA hastalarındaki peritonit atağı ile yenigelişebilecek akut apandisitin ayırımında SAA, serum prokalsitonin ve Ü-NAG'ın rolünüaraştırdık. Çalışmaya 25 AAA atak, 26 AAA atak dışı, 15 akut apandisit hastası ve 20sağlıklı kontrol grubu alındı. Her bir grupta ESH, lökosit, CRP, prokalsitonin, SAA ve Ü-NAG değerleri çalışıldı. Verilerin analizi sonucunda akut apandisit grubunda AAA atakgrubuna göre prokalsitonin ve lökosit düzeyleri anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,013 vep
Özet (Çeviri)
The Function of Serum Amyloid A, Procalcitonin and Urinary N Acetyl-beta DGlucosaminidase in Differential Diagnosis of Acute Abdominal Attacks of FamilialMediterranean Fever Patients from Those of Peritonitis Caused by Acute AppendicitisFamilial Mediterranean fever (FMF) is an hereditary and inflammatory diseasecharacterized by self-limited recurrent attacks of fever and serositis. Differentiating theabdominal pain of FMF patients from other acute abdominal pain reasons such as acuteappendicitis is important.In this study we searched the function of serum amyloid A (SAA), serumprocalcitonin (PCT) and urinary N acetyl-beta D glucosaminidase (u-NAG) in differentialdiagnosis of acute abdominal attacks of FMF patients from those of peritonitis caused byacute appendicitis. 25 FMF patients with acute abdominal attack, 26 FMF patients withoutattack, 15 patients with acute appendicitis and 20 healthy control subjects were enrolled. Ineach group, ESR, leukocyte count, serum CRP, PCT and u-NAG values were assessed. Theanalyses of all data revealed significantly high PCT and leukocyte counts in acuteappendicitis patients when compered to FMF patients during acute attack (p=0,013 andp