Kronik hepatit B ve kronik hepatit C enfeksiyonlarında sitokin düzeyleri ile histopatolojik aktivite ve fibrozis arasındaki ilişki
The relation between cytokine levels with histopathological activity / fibrosis in chronic hepatitis B and chronic hepatitis C infections
- Tez No: 267243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ZEYNEP AKÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
HBV ve HCV enfeksiyonu, karaciğer yetmezliğine ve siroza yol açabilmesi nedeniyle tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunudur. Enfeksiyonun kronikleşmesine yol açan mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Sitokin profil dengesindeki değişimin, enfeksiyonun düzelmesi veya persistansı şeklinde sonuçlanabileceği bilinmektedir.Bu çalışmada, KHB ve KHC hastalarının TNF-?, IFN-?, IL-10, IL-18 ve TGF-ß düzeylerinin tespiti ve bu sitokinlerle Ishak skoru ve fibrozis arasında korelasyon olup olmadığını araştırmak amaçlandı. KHB ve KHC tanısı alan 50 hasta ile hepatit B ve C serolojileri negatif olan 30 kontrol grubu çalışmaya alındı. Bu üç grubun serum sitokin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Hasta gruplarına ayrıca karaciğer biyopsisi yapıldı. Alınan biyopsi örnekleri Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji laboratuarında incelendi. Hepatit C'li hastalarda serum TNF-?, IL-10 ve IL-18 düzeyleri; hepatit B'li hastalarda ise IL-10 düzeyi sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Bu üç grup arasında IFN-? ve TGF-ß düzeyleri açısından ise istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. KHB ve KHC hastalarında Ishak skoru ve fibrozis ile IFN-?, IL-10, IL-18, TGF-ß arasında korelasyon görülmezken TNF-? ile istatiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulundu.HBV ve HCV enfeksiyonları komplex bir patogenetik mekanizmaya sahiptir. Klinik seyir ve progresyonda sitokin yanıtının önemli rolü bulunmaktadır. Tüm bu sonuçlar ışığında sitokinlerin karaciğer hücre hasarı ve fibrozis üzerine etkileri konusunda daha fazla çalışma yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Çünkü bu konunun yeterince açıklığa kavuşması ile viral hepatitlerde immünoterapötik yaklaşımlar şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
Having the potential of progressing to liver failure and liver cancer, HBV and HCV infections are still serious worldwide problems. The mechanisms of chronicity have not been fully understood yet. It has been stated that the changes in balance of cytokine profile may result in either recovery or persistance.This study aims to reveal a possible correlation between cytokine levels, i.e., TNF-?, IFN-?, IL-10, IL-18, TGF-ß, and Ishak score or fibrosis in patients with CHB or CHC. Totally, fifty patients with CHB (n=25) or CHC (n=25) and the control group of subjects with negative hepatitis B and hepatitis C serology (n=30) were included in the study. Serum cytokine levels were measured by ELISA method. Also, liver biopsies were taken in all patients. The biopsy samples were examined in the pathology laboratuary in the hospital of Suleyman Demirel University. The serum levels of TNF-?, IL-10 and IL-18 in the hepatitis C group were significantly high compared to those of the control group, but, only IL-10 levels in the hepatitis B group were significantly high. The three groups did not show any significant difference with respect to IFN-? or TGF-ß levels. In patients with CHB or CHC, there was a significant correlation between TNF-? and Ishak score or fibrosis, but no such correlation was found with IFN-?, IL-10, IL-18 or TGF-ß.HBV and HCV infections have rather complex pathogenetical mechanisms. The cytokine activity has important impacts on clinical severity and progression. The results obtained in this study imply that further investigations on possible effects of cytokines on hepatocellular damage and fibrosis should be done. Thus, new immunopathological approaches to viral hepatitis might be arranged.